Iraklı askerler Avrupa'ya kaçıyor

Avrupa'ya kaçan göçmenlerin arasında Irak'ta DAEŞ'e karşı savaşan askerlerin yanı sıra Şii milislerle Peşmerge üyelerinin de olduğu ortaya çıktı

Iraklı askerler Avrupa'ya kaçıyor
Avrupalı devletler, başta Suriye ve Irak olmak üzere savaş bölgelerinden kaçan yüzbinlerce göçmene çare arıyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler bu kapsamda 120 bin sığınmacının kota sistemiyle AB'ye üye ülkelere dağıtılması konusunda uzlaşmaya vardı. Ancak Batı basınına göre Avrupa topraklarına gidenler sadece savaştan kaçanlar olmuyor. Irak ve Suriye'de savaşa direkt olarak katılanlar da "sığınmacı" kılığında göç ediyor. İngiliz Reuters ajansındaki habere göre son 3 ayda Irak'ı terk eden 50 bin kişi arasında Irak ordusunda görev yapan askerler ve polislerin yanısıra Şii milisler ile Peşmerge üyeleri de var. Haberde terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşırken görevlerini bırakarak Avrupa'ya kaçan asker ve polislerin sayısının resmi olarak bilinmediği kaydedildi. Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tahsin İbrahim Sadık konu hakkında, "Savaşı bırakıp Avrupa'ya giden polis ve askerlerin sayısını tam olarak bilmiyoruz. Bunu hesaplamak çok zor. DAEŞ'e karşı binlerce kişi savaşıyor. Kaçanlar da ordunun gücünü düşürmeyecektir" dedi.

HÜKÜMET BİZİ MAHVETTİ
Peşmergelerden sorumlu yetkililer konu hakkında "Kaç kişinin Avrupa'ya kaçtığı noktasında sayı veremeyiz. Ama gidenlerden dolayı endişeliyiz" dedi. Reuters'a isimlerini vermeden konuşan Iraklı askerden 33 yaşındaki özel harekatçı "Enbar'da DAEŞ'e karşı savaşıyordum. Geçen ay 16 askerim Avrupa'ya kaçtı. Savaşan biziz, keyif yapan Iraklı yetkililer. Bu durumdan bıkmıştık. Bizi mahveden hükümet oldu" dedi. Ağabeyini Beyci Rafinerisi çatışmalarında kaybettikten sonra kaçma kararı alan bir diğer Iraklı asker, "Eğer takviye birlik gönderselerdi, Beyci'de bu kadar kişi ölmeyecekti" dedi.

BİZE ULAŞIN