Çar'ın mezarı açıldı

Rus Çarı II. Nikolay, eşi Çariçe Aleksandra, kızları Anastasia, Maria, Olga ve Tatyana ile oğulları Aleksey ve dört çalışanları 1918'de Yekaterinburg'da hapsedildikleri evin bodrum katında kurşuna dizilerek öldürüldü (üstte). Aile üyelerinin mezarları St. Petersburg Katedrali'nde bulunuyor.

Çar'ın mezarı açıldı
Rusya Soruşturma Komitesi, 1918'de düzenlenen suikastı yeniden incelemek için Rus Çarı II. Nikolay ve eşi Aleksandra'nın mezarlarının açılmasına karar verdi. Rus Ortodoks Kilisesi'nin talebi üzerine açılan soruşturma kapsamında II. Nikolay ve eşinin kemikleriyle Nikolay'ın 1881'de öldürülen dedesi Aleksandr'ın kanlı üniformasından örnekler alındı. Bu örnekler, Romanov ailesinin iki çocuğuna ait olduğu belirtilen ve Rusya Devlet Arşivi'nde bulunan bulgularla eşleştirilecek. Bulguların Romanov ailesine ait olduğunun kanıtlanması durumunda da kemikler ailenin diğer fertlerinin yanına gömülecek. Bolşevikler tarafından öldürülen Romanov ailesinin üyelerinin mezarları St Petersburg Katedrali'nde bulunuyor. Suikasta ilişkin soruşturma, 1991'de Urallar'daki Yekaterinburg'daki toplu mezarda bulunan kemiklerle ilgili DNA testleri sonucunda kemiklerin Romanov ailesine ait olduğunun anlaşılması üzerine 1998'de kapatılmıştı.

2018'DE 'AZİZ' OLACAKLAR

Rus Çarı II. Nikolay, eşi Çariçe Aleksandra, kızları Anastasia, Maria, Olga ve Tatyana ile oğulları Aleksey ve dört çalışanları 1918'de Yekaterinburg'da hapsedildikleri evin bodrum katında, aile fotoğrafı çektirmek için bir araya geldikleri sırada kurşuna dizilerek öldürüldü. Çar ailesi 2000'de Rus Ortodoks Kilisesi tarafından "aziz" ilan edildi. Aleksey ve Maria'nın da suikastın 100'üncü yıldönümüne denk gelen 2018'den önce aziz ilan edilmeleri bekleniyor.

BİZE ULAŞIN