Bir günde 8 bin 500 göçmen giriş yaptı

Hırvatistan'a bir günde 8 bin 500 göçmen giriş yaparken, BM'den uyarı geldi: Yaşananlar, buz dağının görünen kısmı olabilir

Bir günde 8 bin 500 göçmen giriş yaptı
Avrupa Birliği (AB) Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan gelen göçmen akınıyla nasıl mücadele edeceğinin yollarını ararken, birliğin küçük ülkelerinden Hırvatistan, 8 bin 500'ü önceki gün olmak üzere ülkeye 55 bine yakın sığınmacının giriş yaptığını açıkladı. Sırbistan üzerinden ülkeye giren sığınmacıların 3 binden fazlasının, Opatovats'ta Hırvat askerler tarafından inşa edilen çadır kente yerleştirildikleri belirtilirken, buradan gruplar halinde otobüs ve trenlerle Macaristan sınırına taşındıkları bildirildi. Çoğunluğu Suriyeli olan sığınmacılar, Yunanistan üzerinden Makedonya'ya, oradan da Sırbistan'a giriyor. Macaristan'ın sığınmacı akınına karşı Sırbistan sınırını kapatmasının ardından yaklaşık 10 gün önce Hırvatistan'a yönelen sığınmacılar, buradan Slovenya ya da Macaristan'a giriyor.

4 SIĞINMACIDAN 1'İ ÇOCUK

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, krizin çözümünden henüz çok uzak olduklarını belirtirken, liderler zirvesinin sadece "ilk adım" olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Bölgesel Mülteci Koordinatörü Amin Awad de Avrupa'ya ulaşmak isteyen sığınmacıların sayısının daha da artacağı uyarısında bulundu. Awad, "Çünkü bu, buz dağının görünen kısmı olabilir" dedi. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü Sarah Crowe ise 2015'in başından bu yana Avrupa'ya ulaşan her dört sığınmacıdan birinin çocuk olduğuna dikkat çekerek, 14 milyon dolar yardım çağrısında bulunduklarını açıkladı.

AB: KRİZ AŞIRI SAĞCILIĞI KÖRÜKLEYEBİLİR
Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, göçmen kriziyle doğru şekilde mücadele edilmemesi ve İtalya ile Yunanistan'a kadar uzanan sınır kontrolünün iyi bir şekilde yönetilmemesi halinde, Avrupa'da aşırı sağcılığın artacağını söyledi. Finlandiya'da Yle isimli televizyon kanalı ise, göçmen karşıtı bir grubun Lahti kentine otobüslerle gelen göçmenlere havai fişekle saldırdığı görüntüleri yayımladı.

BİZE ULAŞIN