ABD'den eğit-donat itirafı

ABD ordusu, eğit-donat programında yer alan muhaliflerin, silah ve ekipmanların bir kısmını Nusra Cephesi'ne verdiğini doğruladı

ABD'den eğit-donat itirafı
ABD'den Suriye'de ön cephelerde savaşmak üzere eğitilen muhaliflere dair bir itiraf geldi. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), DAEŞ ile mücadele kapsamında eğitilip silahlandırılan Yeni Suriyeli Güçler'in bir komutanının, silah ve ekipmanların bir kısmını El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'ne verdiğini doğruladı. Silah ve ekipmanların, Nusra Cephesi'nin kontrolünde bulunan alandan güvenli geçiş karşılığı verildiği aktarıldı.

6 KAMYONET VE CEPHANE

CENTCOM sözcülerinden Yarbay Patrick Ryder, "Yeni Suriyeli Güçler birliği, koalisyon temsilcileriyle temasa geçti. Bizi 21-22 Eylül'de, kendilerine verilen teçhizatların yaklaşık yüzde 25'ine tekabül eden 6 kamyonet ve cephanesinden bir bölümünü şüpheli Nusra Cephesi arabulucusuna verdiği konusunda bilgilendirdi" dedi. Ryder, "Eğer doğruysa, Yeni Suriyeli Güçler üyelerinin Nusra Cephesi'ne teçhizat sağladığı bildirimi çok kaygı uyandırıcı ve bu, Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik programın talimatlarının ihlalidir" değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA KARGO UÇAKLARI 15 GÜNDÜR SURİYE'YE İNİYOR
AFP ajansının kendi kaynaklarına dayandırdığını haberine göre Rusya'ya ait bir kargo uçağı daha dün Suriye'nin Lazkiye kentine indi. Uçağın içinde askeri ekipmanların olduğu belirtildi. Aynı tip uçaktan son 15 günde olmak üzere her gün 1 tane Lazkiye'ye iniş yaptığı aktarıldı.

BİZE ULAŞIN