Esad'ın kaderini belirleyemediler

Obama ile Putin iki yıl aradan sonra başbaşa görüştü. Tarihi görüşme soğuk bir ortamda başladı. İki lider Esad'ın geleceği konusunda yine bir anlaşmaya varamadı

Esad'ın kaderini belirleyemediler
KOALİSYON ÇIKIŞI

ABD önderliğindeki koalisyonun DAEŞ operasyonlarının, Şam'dan izin alınmadığı için 'uluslararası hukuka aykırı bulduğunu' söyleyen Putin, "Rusya'nın koalisyona katılma ihtimalini dışlamıyorum. Bu konuda düşünüyorz. Ama tamamen uluslararası hukuka göre hareket edeceğiz" dedi.

UÇUŞA YASAK BÖLGE GÜNDEMDE

New York'ta bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'nin kuzeyinde muhalifler için bir uçuşa yasak bölge kurulması için Türkiye ve müttefikleri ile görüşüleceğini açıkladı. "Bu ihtimal hakkında çalışıyoruz" diyen Hollande, "Avrupa'ya gelen mülteciler buraya yerleştirilebilir" dedi. Hollande, Genel Kurul'daki konuşmasında "Esad çözümün parçası olamaz. Esad gitmeli" dedi.


'TEMEL KONULARDA ANLAŞTIK'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye krizi konusunda Rusya'yla temel prensipler üzerinde anlaştıklarını söyledi. New York'ta düzenlenen BM Genel Kurulu'nda Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşen Kerry, "Suriye'nin bütünlüğünün korunması gerektiğinde uzlaştık. Ayrıca seküler bir yönetim ve DAEŞ'le mücadele konularında da mutabakat sağladık. Suriye'de bir geçiş dönemine ihtiyaç olduğu konusunda da hemfikiriz" dedi.

'SURİYE'NİN DÜŞMESİNE İZİN VERMEYİZ'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Russia Today kanalına verdiği özel demeçte "Bölgedeki hiç kimseye bağımlılığımız yok. Ancak Suriye devletinin çökmesine izin vermeyiz. Çünkü Suriye devletinin alternatifi DAEŞ'tir. Bu durumda bugün bildiğimiz Suriye'yi unutmamız gerekir" dedi. DAEŞ'in insanlık dışı kurallar dayattığını hatırlatan Lavrov, Rusya ve ABD'nin bu örgütün genişlemesini durdurma konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

30 YIL SONRA GELEN İLK TOKALAŞMA

ABD Başkanı Barack Obama ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in, BM zirvesinde el sıkıştığı haberi uluslararası basında hayretle karşılandı. İngiliz Reuters ajansı ikilinin tesadüfen tokalaştığını, İranlı kaynaklar ise yanlışlıkla çarpıştıktan sonra el sıkıştıklarını belirtti. Tarihi tokalaşma, 1979'da ilişkileri koparan iki ülke arasında "30 yıl sonra bir ilk" olarak nitelendirildi.

BİZE ULAŞIN