Rus uçakları Suriye'ye saldırdı: 15 sivil öldü

ABD'li bir yetkili Rusya'nın Suriye'de ilk kez hava saldırısı düzenlediğini bildirdi. İlk belirlemelere göre 15 sivil hayatını kaybetti.

Rus uçakları Suriye'ye saldırdı: 15 sivil öldü
Rusya'nın Suriye'deki belli hedeflere hava saldırısı düzenlediği belirtiliyor. Reuters ABD'nin Rusya'nın söz konusu saldırısına dair bulgulara sahip olduğu bilgisini geçti.

CNN International'da yer alan habere göre, Rusya, Suriye'de düzenlediği hava saldırısı öncesi ABD makamlarını bilgilendirdi. Gelen ilk bilgilere göre, söz konusu hava saldırısında Humus yakınlarındaki bir bölge hedef alındı.

"KARA OPERASYONU OLMAYACAK"

Söz konusu iddiaların ardından açıklamalarda bulunan Putin, "Suriye'de terör hedeflerine önleyici saldırı düzenleyeceğiz. Esad'a destek havadan verilecek, kara operasyonu olmayacak" dedi.

"RUSYA IŞİD'İ VURMADI"

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Suriye'deki operasyonların IŞİD'e yönelik olduğu ve saldırıda IŞİD'e ait silah depolarının hedef alındığı bilgisine yer verildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABD kaynakları ise Rusya'nın IŞİD dışındaki hedefleri vurduğunu iddia etti

Rusya Federasyon Konseyi, sabah saatlerinde Rus askerlerinin yurtdışında görevlendirilmesine onay vermişti. Bu kararın ardından bir açıklama yapan Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov, askerlerin Suriye'de düzenlenecek hava operasyonlarında görev alacağını açıklamıştı.

Öte yandan yerel kaynaklardan ve sosyal medyadan edinilen bilgilere göre ise Humus'ta Rus uçaklarının bombardımanında ilk belirlemelere göre 15 sivil yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralı var.

SURİYE'NİN RIZASI GEREKİYORDU

Rusya anayasasına göre, ordunun ülke dışında faaliyet gösterebilmesi için sözkonusu ülkenin yönetiminin rızası gerekiyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, yürütülecek Orta Doğu operasyonları hakkında her Çarşamba günü müttefiklere bilgi verileceğini söyledi.

Kısa süre sonra Şam yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, Beşşar Esed'in Rusya lideri Putin'e askeri destek talep eden bir mektup yazdığı ifade edildi.

PUTİN: SAHADA YOKUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kara operasyonuna katılmayacaklarını geçtiğimiz günlerde bir televizyon röportajında belirtmişti. Putin, Rusya'dan Suriye'ye savaşmaya gidenlerin geri dönmemesi için Esed rejimini desteklediklerini ifade etmişti.

Binlerce savaşçının ülkeye dönmesinin ulusal güvenliği tehdit edeceğini vurgulayan İvanov da açıklamasında, "Batılı ortaklarımızın suçlamalarının aksine, bu operasyonun herhangi bir dış politikayla, hırs tatminiyle ilgisi yok. Operasyon tamamen ulusal güvenliğimizle ilgili" dedi.

SURİYE'DEKİ RUS SİLAHLARI

Rusya'nın bir süredir Suriye'de Lazkiye yakınlarında askeri üs kurması ve ağır silahlar ile savaş uçaklarını bölgeye göndermesi ABD'nin tepkisini çekmişti. Ülkedeki izleme örgütleri tarafından Rus savaş uçaklarının IŞİD'e ait bazı hedefleri vurduğu iddia edilmiş, Kremlin bu iddiaları reddetmişti.

Rusya, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyona Esed güçlerinin de dahil olmasını savunmuş, kendilerinin de koalisyona girmesinin belirli şartlar sağlanırsa mümkün olabileceğini söylemişti.

Rusya'nın halihazırda Suriye'de savaş uçakları ve çeşitli ağır silahları bulunuyor.

BİZE ULAŞIN