Efsaneye veda

Efsaneye veda

Tüm zamanların en iyi boksörü, gelmiş geçmiş en büyük ve başarılı sporculardan biri, mazlumların ilham kaynağı, barış ve insan hakları aktivisti efsane Muhammed Ali, 74 yaşında hayata gözlerini yumdu

Tüm zamanların en büyük boksörü Muhammed Ali, Arizona'nın Phoenix kentinde tedavi gördüğü hastanede dün sabah yaşamını yitirdi. 74 yaşında dünyaya gözlerini yuman Muhammed Ali, "20'nci yüzyılın en önemli 10 şahsiyeti" arasında gösteriliyordu. Yaşamının son 32 yılını parkinson hastalığıyla mücadele ederek geçiren efsane boksör, solunum yetmezliği şikâyetiyle geçtiğimiz haftadan bu yana hastanede tutuluyordu.

'ALÇAK GÖNÜLLÜ BİR DAĞ'
Sporcu kişiliği kadar siyasi duruşu ve yaşama bakışıyla da kuşaklara ilham veren, mazlumların sesi ve yüzü haline gelen Ali'ye, 1981'de boksu tamamen bırakmasının ardındansa parkinson teşhisi konuldu. Muhammed Ali'nin, uzun spor kariyeri boyunca başına aldığı darbeler nedeniyle bu hastalığa yakalandığı düşünülüyordu. Ölüm haberinin duyurulmasının ardından, kendisi de boksör olan kızı Hana Ali hislerini, "Babam alçak gönüllü bir dağ gibiydi. Sen benim hayatımın aşkıydın. Ruhun şad olsun" şeklinde bir mesajla duyurdu. Muhammed Ali, rahatsızlığı nedeniyle son yıllarda kamuoyunun karşısına nadiren çıkıyordu. İşte efsane sporcunun hayatından önemli kesitler:

VİETNAM'A GİTMEYİNCE...
1964, 1974, 1978 yıllarında dünya ağır siklet boks şampiyonu oldu ve bunu başaran tarihteki tek isim olarak kayıtlara geçti. Ali, rakiplerine karşı bu unvanı tam 19 kez korumayı da başardı.
Vietnam Savaşı sırasında askere çağrılınca, inançlarının böyle bir savaşa dahil olmaya müsaade etmediğini ileri süren Muhammed Ali, "Vietnamlılar bana hiçbir şey yapmadı. Neden gidip onları öldüreyim" diyerek askerlik yapmayı reddetti. Böylesine önemli bir figürün takındığı bu siyasi duruş ABD yönetimini öylesine rahatsız etti ki, kendisine resmi olarak spor müsabakalarına katılma yasağı getirildi.
Ali, savaşa katılmama gerekçesini, tarihe geçen şu sözlerle anlatmıştı: "Louisville'de insanlar hâlâ 'pis zenci' diye çağrılıp köpek muamelesi görürken ve en basit haklarından bile mahrumken, benden üzerime bir üniforma geçirip 10 bin mil ötedeki bir ülkede bomba atıp kurşun sıkmamı nasıl bekleyebilirler?"

1971'E KADAR CEZALI KALDI
ABD Yüksek Mahkemesi, 1971'de Muhammed Ali'nin yasağını kaldırana kadar, genç boksör çoktan dünyanın her yerinde tanınan bir isim haline gelmişti. Ali artık sadece boksör değil, aynı zamanda ezilenlerin sesini dünyaya duyuran bir insan hakları ve barış savaşçısıydı. Aynı zamanda Müslüman olması, kendisine İslam ülkelerinde de sıra dışı bir şöhretin kapılarını açmıştı. Yasağının kalkmasının ardından birbiri ardına çıktığı maçlar, dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından soluksuz izleniyordu.

ERDOĞAN: ASLA UNUTULMAYACAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Muhammed Ali, milyonların kalbini fethetmiş büyük bir sporcu ve güzel bir insandı. Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı verdiği özgürlük mücadelesi hiç bir zaman unutulmayacak.
Başbakan Binali Yıldırım: Haksızlığa uğramış, ırkı ve inancı yüzünden ötekileştirilmiş Muhammed Ali'yi kaybetmekten derin üzüntü duydum. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: Kimliğiyle, başarılarıyla ve duruşuyla tüm Müslümanların güçlü sesi olan bir dünya yıldızıydı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak: Şampiyonluktan fazlasını başardı, mazlumların sesi oldu. Mekanı cennet olsun.
İngiltere Başbakanı Cameron: Muhammed Ali sadece ringlerin değil, medeni haklar alanının da şampiyonuydu.
Eski ABD'li boksör George Foreman: Tüm zamanların en iyisiydi. Onun ölümüyle benim de bir parçam kopup gitti.
Eski yenilgisiz boksör Floyd Mayweather: Huzur içinde yat muhteşem Muhammed Ali, boksa asla unutulmayacak şeyler kazandırdın.
Efsane ABD'li basketbolcu Kerim Abdülcabbar: Yarın cesareti, fedakârlığı ve açık sözlülüğünü tekrar hatırlayarak başımızı kaldıracağız.
Duayen spor spikeri Orhan Ayhan: Maçlarını anlattığım boksörler içinde en teknik dövüşeni oydu. Muhammed Ali kişilik olarak isyankârdı çünkü ırkçılık mağduruydu.
Mesut Özil: Vermiş olduğun ilham için teşekkürler.
Obama: Muhammed Ali dünyayı sarmış bir isimdi.
Eski ağırsiklet şampiyonu Mike Tyson: Allah şampiyonunu almaya geldi.
Franz Beckenbauer: Tüm zamanların en büyüğüydü.
Maradona: Kahraman, insan, kral... Kelimeler onu anlatmaya yetersiz kalıyor. Muhammed Ali dünyayı sarsmıştı.

EŞİNE TAZİYE TELEFONU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhammed Ali'nin eşi Lonnie Ali'yi telefonla arayarak taziyelerini iletti. Vefat haberinin kendisini derinden üzdüğünü kaydeden Erdoğan, Muhammed Ali'nin, Türk Milleti başta olmak üzere Müslümanlar nezdinde de müstesna bir yerinin olduğuna dikkat çekti. Lonnie Ali ise Erdoğan'a, ailenin acılarını paylaşmasından ve duyarlılığından dolayı teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN