‘Kayıp şehir’ mikropların eseri çıktı

‘Kayıp şehir’ mikropların eseri çıktı
İyon Denizi'ndeki Yunan adalarından Zakintos açıklarında üç yıl önce keşfedilen ilginç geometrik şekillerin, kayıp antik şehir Zakintos'un kalıntılarına ait olmadığı açıklandı. Dalgıçların deniz altında buldukları şekiller bilim dünyasını ve tarihçileri bir hayli heyecanlandırmış, ardından o bölgede kapsamlı araştırmalar başlatılmıştı.

5 MİLYON YILLIK SÜREÇ
Atina Üniversitesi'yle İngiltere'deki East Anglia Üniversitesi'nden bilim insanlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda, söz konusu şekillerin 5 milyon yıllık bir süreç içinde mikroplar tarafından oluşturulduğu belirlendi. Sonuçları "Marine Petroleum Geology" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, tarihi bir kent kalıntısı görünümündeki düzgün geometrik şekiller, tümüyle bakterilerin deniz altında bıraktıkları izlerden oluşuyor.

'TAŞ KALINTILAR SANDIK'
Araştırmacı Prof. Dr. Julian Andrews, "İlk kez bölgede dalış yapan turistlerin dikkatimizi çektiği şekiller, bize de bunların taş kalıntılar olabileceğini düşündürmüştü" dedi. Andrews, "Mikropların ve diğer mikroorganizmaların zaman içinde oluşturduğu bu sürece 'konkresyon' (betonlaşma) diyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN