Felluce’ye milis akını

DAEŞ korkusuyla on binlerce insanın terk ettiği Felluce kentine, Şii milisler akın etmeye başladı. Sünni ağırlıklı kentin nüfus yapısının değiştirilmesi, bölgede yeni çatışmalara zemin hazırlayabilir

Felluce’ye milis akını
Irak'ın Felluce kentini DAEŞ terör örgütünden kurtarmak için başlatılan operasyonlar devam ederken, İran destekli Şii milislerin bölgeye yığılmaya başlaması, DAEŞ sonrası dönem için yeni korkuları beraberinde getirdi. Özellikle Haşdi Şabi milislerinin Sünnileri kurşuna dizmeye başladığına dair haberler, Sünni ağırlıklı bir kent olan Felluce'nin geleceğine dair soru işaretleri oluşturuyor. Reuters haber ajansı, tüm bu gelişmeleri değerlendirdiği özel Felluce dosyasında, yine İran destekli Bedir Örgütü'nün kente giriş yapmaya hazırlandığını aktardı. Örgütün lideri Hadi Amiri'nin "Elbette Felluce'ye gireceğiz. Siviller bölgeyi tamamen terk ettiğinde, kenti temizlememize engel olamaz" sözleri, Şii milislerin bölgeyi kontrol etme noktasındaki isteklerini ortaya koydu. İran destekli milislerden daha önce gelen açıklamalarda, Felluce operasyonunun sadece Irak ordusu tarafından yürütüleceğine işaret edilmişti.

ABADİ, İHLALLERİ DOĞRULADI
On binlerce Sünni'nin kenti terk etmesinin ardından, boşalan yerlerin Şiiler tarafından doldurulması ihtimali, demografik yapısı değiştirilen Felluce'de bir mezhep çatışmasının yaşanacağı endişesini de doğurdu. Irak Başbakanı Haydar Abadi de Şii milislerin Felluce ve çevresinde Sünni sivil halka yönelik ihlallere imza attığına dair haberleri doğruladı. Enbar Aşiretler Konseyi Başkanı Rafi Abdulkerim el-Fehdavi ise "Hükümetin bu Şii unsurları Felluce operasyonundan çekmesi gerekiyor. Zira biz onların DAEŞ'in öteki yüzü olduğunu düşünüyoruz" dedi. Bu arada BM'den de halkın uğradığı ihlallere karşı uluslararası soruşturma açılması istendi.

TOPLU MEZARDAN 400 CESET ÇIKTI
Enbar vilayetine bağlı Felluce'nin es-Saklavi nahiyesinde mayın ve patlayıcı temizleme çalışması yapan güvenlik güçleri, 400 sivil ve askerin kalıntılarının olduğu bir toplu mezar ortaya çıkardı. Enbar Operasyon Komutanlığı'ndan Albay Velid ed-Duleymi, başlarında mermi izi bulunan bu kişilerin, 2014-2015 yıllarında terör örgütü DAEŞ tarafından katledildiğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN