Aşırı sağcı Fransız Euro 2016’ya saldırı hazırlığındaydı

Ukrayna-Polonya sınırında geçen ay aşırı sağ görüşlü bir Fransız’ın yakalandığı ve Euro2016’da 15 terör saldırısı planladığı ortaya çıktı

Aşırı sağcı Fransız Euro 2016’ya saldırı hazırlığındaydı

Fransa'da cuma günü başlayacak olan futbol turnuvası Euro 2016'da 15 terör saldırısı düzenleneme hazırlığında olan bir aşırı sağ görüşlü Fransa vatandaşının 21 Mayıs günü Ukrayna-Polonya sınırında yakalandığı açıklandı. Ukrayna SBU güvenlik birimi, 10 Haziran-10 Temmuz arasında düzenlenecek Euro2016 öncesinde yaptığı açıklamada, zanlının Ukrayna'nın Yagodyn kasabasından Polonya'ya araçla geçmek üzereyken, 5 Kalaşnikof, 5 binden fazla kurşun, iki tanksavar, 100 patlatıcı, 20 kesici alet ve 125 kg ağırlığında patlayıcı madde TNT ile yakalandığını bildirdi.

GÖÇMEN KARŞITI
Aşırı sağ görüşlü olarak tanımlanan kişinin bir cami, bir sinagog, köprüler, otoyollar, vergi daireleri, devriye polis ekipleri ve diğer hedef noktalarına saldırı düzenleme amacında olduğu söyledi. Fransız medyası tarafından kimliği 25 yaşındaki kooperatifi işçisi Gregoire Moutaux olarak açıklanan zanlının, Fransız hükümetinin mülteci politikasıyla ilgili olumsuz görüş bildirdiğini, ayrıca İslam ve küreselleşme karşıtı olduğunu duyurdu. Zanlının Ukrayna sınırında yakalanmasına ilişkin görüntüler de yayınlandı. Şüphelinin bir terör hücresiyle bağlantısı olup olmadığı araştırılıyor.

BİZE ULAŞIN