Münbiç operasyonuyla 344 kilometrekare IŞİD'den alındı

Suriye'de IŞİD'e karşı başlatılan Münbiç operasyonunda 344 kilometrekarelik alanın kontrolü ele geçirildi. ABD Merkez Komutanlığı'ndan, Suriye Arap Koalisyonu'nun bölgeyi ele geçirdiğini, Münbiç'in alınması halinde kentin kontrolünün de bu koalisyonda olacağı duyuruldu.

Münbiç operasyonuyla 344 kilometrekare IŞİD'den alındı

ABD ordusunun Ortadoğu'daki birliklerinin bağlı olduğu komutanlık, Suriye Arap Koalisyonu'nun IŞİD'e karşı Suriye'nin kuzeyindeki Münbiç'te yürüttüğü operasyonda bugüne kadar 344 kilometrekarelik alanı ele geçirdiğini bildirdi.

ABD Merkez Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Münbiç'in ele geçirilmesi amacıyla IŞİD'e karşı yürütülen operasyona Suriye Arap Koalisyonu'nun öncülük ettiği, kentin alınması halinde korunmasından da bu koalisyonun sorumlu olacağı vurgulandı.

Açıklamada, daha önce IŞİD'in kontrol ettiği 344 kilometrekarelik bölgenin Suriye Arap Koalisyonu tarafından ele geçirildiği belirtilerek, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun da Münbiç'teki operasyona destek için 105 hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD garanti verdi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD garanti verdi
"Koalisyon danışmanları, dost güçlerin ön hattının arkasından Suriye Arap Koalisyonu liderliğine komuta ve kontrol yardımında bulunmaktadır" ifadesi kullanılan açıklamada, hava saldırılarında IŞİD'e ait 108 muharebe mevkisi, 31 araç, 17 ağır silah, 2 silah deposu ile bir el yapımı bomba yüklü aracın imha edildiği bilgisi verildi.

Açıklamada, "Münbiç'i kurtarma operasyonu, koalisyon destekli ılımlı Suriye muhalefetinin IŞİD'i Türkiye sınırından ve Mare hattından temizleme çabalarının parçasıdır. Amaç, yabancı savaşçı akışını sınırlamak ve IŞİD'in Türkiye'ye, Avrupa'nın kalanına, ABD'ye yönelik tehdidini en aza indirmektir" ifadesi kullanıldı.

BİZE ULAŞIN