Kandırılan militanlar DAEŞ’ten kaçıyor

Toprak kayıpları yaşayarak köşeye sıkışan DAEŞ, firarlara engel olamıyor. Örgütün çöküş sürecine girdiğini anlayan militanlar “Kandırıldık” diyor

Kandırılan militanlar DAEŞ’ten kaçıyor
Irak ve Suriye'de ele geçirdiği stratejik noktaları bir bir kaybeden terör örgütü DAEŞ'in, sahte hayallerle kandırıp getirdiği militanların kaçışına da engel olmadığı ortaya çıktı. Fransa Ulusal İstihbarat Koordinatörü Didier Le Bret, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Artık çöküş sürecine girdiklerinin farkındalar. Birçok militan bizimle iletişim kurmaya ve ülkelerine dönmeye çalışıyor. Birçokları da kaçmaya çalışırken komutanları tarafından öldürülüyor" ifadelerini kullandı. İngiltere merkezli Uluslararası Radikalleşme Çalışmaları Merkezi'nin (ICSR) yayımladığı bir raporda, özellikle Batı'dan gelen militanların DAEŞ'i terk etme sebepleri araştırıldı. ICSR Direktörü Peter Neuman "Başlıca kaçış sebepleri arasından dördünün öne çıktığını söyleyebiliriz. Bunlardan birincisi Esad rejimiyle savaşmaya gelen militanlar, rejimle değil de diğer Müslüman gruplarla savaşmak zorunda bırakılıyorlar. İkincisi DAEŞ'in yolsuzluğa batmış ve İslam'ın değerleriyle bağı kopmuş bir örgüt olduğunu görüyorlar. Üçüncüsü, örgütün Müslüman halka zulmettiğinin farkına varıyorlar. Dördüncüsüyse DAEŞ'in kontrolü altındaki bölgelerde yaşamın çok zor olduğunu görmeye başladılar" açıklamasında bulundu. Suriye'de yaşananların 'cihad' olmadığını belirten bir militanın ise, ICSR'den araştırmacı Şiraz Mahir'e konuşarak "DAEŞ'e katılmak isteyenlere, buraya gelmeyin diyorum. Size burada Müslümanları öldürtüyorlar" dediği kaydedildi. İstihbarat yetkililerinin ise Avrupa'ya dönmek isteyen DAEŞ militanlarının, samimi olarak pişmanlık mı duyduğu, yoksa terör eylemi düzenleme niyetinde mi olduğunu tespit etmeleri gerektiği belirtiliyor.

SİRTE'DE KÖŞEYE SIKIŞTILAR
Libya'da DAEŞ'in elinde bulunan Sirte ilinde Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler ile DAEŞ arasında çıkan çatışmada, DAEŞ militanlarının bir konferans salonunda sıkıştırıldığı, ancak hükümet güçlerinden 15 kişinin öldüğü bildirildi. Hayatını kaybeden hükümet güçleri arasında Libyalı avukatlar sendikası ve eski Şehitler ve Gaziler Bakanı Abdurrahman el Kiyse'nin de bulunduğu kaydedildi. Sirte merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan UMH güçleri, kentin güney ve batı banliyölerini kontrol altında tutuyor.
BİZE ULAŞIN