Almanya’ya beklenenden daha az sığınmacı geliyor

Uzmanlar, yılın başında yaklaşık 600 bin sığınmacı beklediğini duyuran hükümetin tahminlerinin aksine rakamın çok daha az olacağını söylüyor.

Almanya’ya beklenenden daha az sığınmacı geliyor

Alman hükümeti bu yılın başında yaklaşık 600 bin sığınmacı beklendiği yönünde açıklama yapmıştı. Uzmanlara göre bu sayı hükümetin tahminin çok altında olacak. Şubat ayı içerisinde Almanya'ya gelen sığınmacı sayısı 60 binin üzerindeyken, Mayıs ayında gelen sığınmacı sayısının 16 bin de kaldığı bilgisini paylaşan İstihdam Araştırma Enstitüsü (IAB), şartlarda beklenmedik bir değişiklik olmadığı takdirde, bu yıl Almanya'ya yaklaşık 300-400 bin arası sığınmacı gelmesinin beklendiğini açıkladı.

1.1milyon sayısı... Almanya'ya 2015 yılında geldiği belirtilen 1.1 milyon sığınmacıdan şu anda belki 800 bininin Almanya'da olduğunu belirten IAB yetkilisi Herbert Brücker, bu sayının 600-700 bin arasında olma ihtimalinin de bulunduğunu söyledi. Süddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan habere göre, Almanya'ya gelen sığınmacılar arasında yüksekokul mezunu olanların oranının geldikleri ülkenin ortalamasının yaklaşık dört kat üzerinde olduğu bilgisini paylaşan Brücker, ülkelerinden kaçabilenlerin ekonomik durumu nispeten iyi olanlar olduğunu söyledi. Brücker, bir kişinin Almanya'ya gelebilmesi için ortalama 5 bin Euro ödediğine de dikkat çekti.BİZE ULAŞIN