Bakan Çavuşoğlu, ABD dışişleri Bakan yardımcısı Blınken'i kabul etti

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, ABD DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI BLINKEN'I KABUL ETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken'ı kabul etti.

Diplomatik kaynaklar,

temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye'de uluslararası koalisyonun desteği ile yürütülen Menbiç operasyonunu detaylı olarak ele aldıklarını ve Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin Suriye'deki Kürt gruplardan PYD-YPG konusundaki hassasiyetlerini Blinken'e ilettiğini belirtti.

Bugün Ankara'ya gelen Blinken öğle saatlerinde Çavuşoğlu ilebakanlıkta bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin başında Çavuşoğlu'nun Orlando saldırısı nedeniyle başsağlığı dileklerini ilettiğini belirten diplomatik kaynaklar görüşmede "teröre karşı ortak ve kararlı bir mücadele sürdürülmesi gerektiğinin vurgulandığını" kaydetti.

Kaynaklar görüşmede ayrıca Suriye'de İslam Devleti'nin kontrolü altında bulunan Menbiç'e uluslararası koalisyonun desteği ile yürütülen operasyonun ve İD ile mücadele konusundaki son gelişmelerin "detaylı" olarak ele alındığını kaydetti.


İD kontrolündeki Menbiç'e Suriye Demokratik Güçleri tarafından düzenlenen operasyonlara Türkiye'nin PKK ile bağlantılı olduğunu ifade ederek "terör örgütü" olarak nitelendirdiği PYD-YPG unsurları da katılıyor.

Çavuşoğlu, ABD'nin Ankara'ya Menbiç operasyonunun tamamlanmasının ardından PYD güçlerinin bu bölgeden çekileceği

garantisi verdiğini açıklamıştı.Diplomatik kaynaklar görüşmede Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin PYD-YPG konusundaki hassasiyetlerini Blinken'e bir kez daha ilettiğini kaydetti.

Blinken ve Çavuşoğlu'nun görüşmede Suriye'deki müzakere süreci, düzensiz göçmenlere ilişkin Türkiye-Ab mutabakatı, vize serbestisi konusundaki son gelişmeleri de ele aldığı ifade edildi.

BİZE ULAŞIN