Bayrağı en çok yarıya indiren başkan Obama

Beyaz Saray’dan ayrılmaya hazırlanan ABD Başkanı Obama, ülke tarihinin en çok bayrağı yarıya indirme kararı alan başkanı olarak anılacak. Obama, doğal afetler, terör saldırıları ve kazalar nedeniyle 65 kez bayrakları yarıya indirme kararı aldı

Bayrağı en çok yarıya indiren başkan Obama
Beyaz Saray'dan ayrılmasına sayılı günler kalan ABD Başkanı Barack Obama arkasında üzücü bir bilanço bırakıyor. 8 Kasım'da yapılacak seçimlerin ardından 20 Ocak 2017'de görevini yeni başkana devredecek Obama, ülkesinde şimdiye kadar bayrakları en çok yarıya indiren başkan oldu.

BUSH DÖNEMİ BİLE DAHA AZ
ABD merkezli USA Today gazetesinin haberine göre Obama, 8 yıldır süren başkanlığı boyunca yaşanan terör olayları ve toplu katliamlar gibi felaketler dahil olmak üzere tam 65 kez ulusal yas için bayrakların yarıya indirilmesini emretti. Bayrakların yarıya indirilmesi kanununun ilk olarak 1954'te dönemin başkanı Dwight Eisenhower tarafından çıkarıldığını hatırlatılan haberde, 1993 ve 2001 yıllarında başkanlık görevi yapan Bill Clinton (50) ve 1995-2000 yılları arasında görev yapan George W. Bush'u (58) geride bıraktığı da yer aldı. Ülkede bu kararın en az uygulandığı dönem ise 1961'den suikasta uğradığı Kasım 1963'e kadar ABD'nin 35'inci başkanı olan John Fitzgerald Kennedy zamanındaydı. Kennedy bu kararı yalnızca üç kez almıştı. ABD'de yasa gereği, gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında ulusal yas ilan edilmesiyle bayraklar yarıya indiriliyor. Yasa aynı zamanda farklı ülkelerde yaşanan bu gibi olayları kapsıyor. USA Today gazetesi, Obama'nın bu kararı sıklıkla vermesinin nedeni ABD vatandaşlarının bu tür olaylar karşısında birlik ve beraberliğini sağlamak ve hakla arasındaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla kullandığı bir metot olarak yorumluyor. Diğer yandan gazetede yer alan analizde, Başkan Obama'nın görev süresinin yüzde 6'lık bir bölümü ulusal yas dönemi olarak geçtiği yer alıyor. Bu karar ABD'de en son Orlando şehrinde yaşanan ve 49 kişinin öldürüldüğü katliam neticesinde alınmıştı.

BİZE ULAŞIN