Çin'de maden ocağını su bastı: 8 kişi mahsur

Çin'de kömür madenini su basması sonucu 8 işçi mahsur kaldı.

Çin'de maden ocağını su bastı: 8 kişi mahsur

Çin'de kömür madenini su basması sonucu 8 işçi mahsur kaldı.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin güneybatısındaki Guicou eyaletinin Dingşiao kasabasında nehrin aşırı yağışlarda taşması sonucu maden ocağını su bastı.

Maden ocağında 8 işçi mahsur kalırken arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildi.

Bir otobüs, bir cadde ve fotoğraf

Çin'de 12 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan şiddetli yağışlar, ülkede yaşamı durma noktasına getirdi. Seller nedeniyle 400 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı, son iki haftada ölenlerin sayısı 37'ye çıktı. Jiujiang kentinde çekilen bir kare, her şeyi anlatıyordu.

Şiddetli yağışların etkili olduğu bölgelerde meydana gelen seller nedeniyle, yol ve köprülerin yanı sıra yüzlerce evde çökme meydana gelirken, ekili tarım arazileri de zarar gördü. İlgili bölgelerdeki şiddetli yağışlardan olumsuz etkilenen 400 bin kişi ise güvenli bölgelere tahliye edildi. Yerel yetkililerin, yağışlardan olumsuz etkilenen halkın içme suyu, gıda ve barınak gibi temel ihtiyaçları konusunda çalışmaları ise devam ediyor.

Hafta sonu da geçen hafta boyunca güney bölgelerinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kaymasından 25 kişinin öldüğü açıklanmıştı. Çin hava uyarı sisteminde, mavi, sarı, turuncu ve en üst düzeyde kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.

BİZE ULAŞIN