Müttefikler Halep’te çatışmaya başladı

Muhaliflere karşı birbirine destek olan Hizbullah milisleri ve Esad rejimi, Halep’te birbiriyle çatışıyor. İki taraftan da ağır kayıp var

Müttefikler Halep’te çatışmaya başladı
Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentinde muhalif gruplara karşı ortaklaşa savaş veren Beşar Esad rejimiyle Lübnan merkezli Şii Hizbullah örgütü arasında çatışmalar yaşanmaya başladığı belirtiliyor. Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, çatışmalar, Nubul ve Zehra bölgesindeki Hizbullah milislerinin, genç Suriyelileri savaşta ön cepheye sürmek için zorlamasıyla patlak verdi. Han Tuman'daki sıcak çatışmalara girmek istemeyen rejim yanlısı Suriyelilerin direnmesi üzerine Hizbullah tutuklamalara girişince, iki grup arasında ipler de koptu. Hizbullah, birçok kaynaktan teyit edilen haberlerin "askerlerin moralini bozmak için" uydurulduğunu savundu. Arap basını ise, özellikle Halep'in kuzey kırsalındaki çatışmalar sırasında iki taraftan da çok sayıda insanın hayatını kaybettiği ayrıntısını verdi.

EN AZ 1000 KAYIP
2011'deki halk ayaklanmasının hemen sonrasında Esad rejimine destek için Suriye'ye militan göndermeye başlayan Hizbullah örgütünün, şimdiye kadar binden fazla savaşçısını kaybettiği tahmin ediliyor. Hizbullah, Suriye'de muhalif gruplara karşı sürdürdüğü savaşını "Şiilerin kutsal mekânlarını korumak" gerekçesiyle temellendiriyor.
BİZE ULAŞIN