İyi ki Türkiye var

Çatışmalar ve insan hakları ihlalleri yüzünden zorla yerinden edilen kişilerin sayısı 65 milyonu buldu. En çok mülteciye Türkiye ev sahipliği yaparken, Avrupa muhtaçlara kapısını kapatıyor

İyi ki Türkiye var
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, geçen yıl 5 milyondan fazla kişinin evlini terk etmek zorunda kaldığını ve zorla yerlerinden edilenlerin sayısının 65.3 milyona ulaştığını açıkladı. Rekor teşkil eden bu sayının 40 milyonu ülke içinde yerinden edilenler, 21.3 milyonu mülteci konumuna düşenler, 3.2 milyonu gelişmiş ülkelere sığınma talebinde bulunanlar oldu. 2015'te dakikada ortalama 24 kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Dünya genelindeki mültecilerin yüzde 54'ünün üç ülkeden çıktığı belirtildi. Bu üç ülke 4.9 milyon mülteciyle Suriye, 2.7 milyon mülteciyle Afganistan ve 1.1 milyon mülteciyle Somali oldu. Raporda, en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkenin ise Türkiye olduğu vurgulandı.

AVRUPA KAPILARI KAPATTI
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi "Mülteci akınının durması çatışmaların yaşandığı ülkelerde yerinden edilmelerin sona erdiği anlamına gelmiyor, sorun devam ediyor. Türkiye 2,5 milyon kişiyle dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor ve hala mülteci akını sorunu ile karşı karşıya" açıklamasında bulundu. Avrupa'nın sadece duvarlarla değil kanunlarla da kapılarını mültecilere kapattığını ifade eden Grandi, "Mülteci krizinde yük sadece birkaç ülkeye yıkılamaz, küresel yük paylaşımı gerekiyor. Sorunları çözmezseniz sorunlar size gelir. Zengin ülkelerin sorunların çözümü için bir an önce adım atması gerekiyor" dedi. Mülteci ağırlama konusunda Türkiye'yi 1.6 milyon mülteciyle Pakistan, 1.1 milyon mülteciyle Lübnan, 976 bin mülteciyle İran ve 736 bin mülteciyle Etiyopya izledi.

3 MİLYON MÜLTECİ VAR
Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nden 20 kişilik grup Beyoğlu Galatasaray'da basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Pelin Atakan, "Suriyeli olmayan mültecilerle beraber 3 milyonu aşkın mülteci ve sığınmacı Türkiye'de yaşıyor. Sadece 260 bini AFAD kamplarında barınırken yüzde 90'dan fazlası şehirlerde ve büyük bölümü de yoksulluk içerisinde hayatta kalmaya çalışıyor" dedi. Basın açıklamasında uluslararası topluma, mülteciler için sorumluk alma çağrısında bulunuldu.

İNSAN KAÇAKÇISINA 103 YIL HAPİS CEZASI
Yunan yargısı, Tilos adasına mülteci taşırken ikinci kez suçüstü yakalanan insan kaçakçısına 103 yıl ceza verdi. 63 yaşındaki kaçakçı, 2015'te 14'ü çocuk 47 mülteciyi yasadışı yollarla kaçırırken yakalanmıştı.
BİZE ULAŞIN