ABD'li diplomat Venezuela'da

Thomas Shannon'ın, Venezuelalı üst düzey yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Büyükelçi Thomas Shannon, iki ülke arasında diyaloğun kurulması amacıyla temaslarda bulunmak üzere Venezuela'ya geldi.

Shannon'ın, Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro dahil farklı siyasi aktörler ve üst düzey yetkililerle görüşmesi planlanıyor.

Yetkililer, Shannon'ın, Venezuela'daki temasları sırasında Maduro'nun görevden alınması için referandum yapılması talebiyle 1,8 milyon kişiden imza toplayan muhalefetin temsilcileriyle de bir araya geleceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, deneyimli diplomatın, Güney Amerika ülkesinin karşı karşı olduğu siyasi, ekonomik ve sosyal krizler konusunda diyalog başlatacağını belirterek, "Diyaloğu teşvik etmeye çalışmak. İsteğimiz bu. Tüm tarafların katılımı olmadan bunun gerçekten anlamlı ve verimli olamayacağının da farkındayız. Büyükelçi Shannon'un yaptığı şey, diyaloğun desteklenmesine yardımcı olmak." ifadesini kullandı.

Thomas Shannon'ın, iki günlük ziyareti sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Venezuelalı mevkidaşı Delcy Rodriguez arasında geçen ay Dominik Cumhuriyeti'nde yapılan görüşmenin devamının getirilmesi için çaba sarf etmesi bekleniyor.

Kerry ve Rodriguez, söz konusu görüşmede Shannon'un diyalog başlatmak amacıyla Caracas'ı ziyaret etmesi konusunda fikir birliğine varmıştı.

ABD ve Venezuela'nın, 2010 yılından bu yana büyükelçi seviyesinde iletişimleri bulunmuyordu.

Venezuela, ABD'yi içişlerine karışmakla suçlarken, ABD, Caracas yönetiminin insan haklarını ihlal ettiğini savunuyor.BİZE ULAŞIN