En ünlü mülteci

Suriye’den kaçan piyanist Ayham Ahmed, yeteneği sayesinde ödüllere layık görüldü ve liderlere konser verdi. Ahmed, şimdi şöhretini mültecilerin çektiği zorlukları duyurmak için kullanıyor

En ünlü mülteci
Suriye'deki Yermük mülteci kampından kaçmak zorunda kalan 28 yaşındaki Ayham Ahmed, uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından ulaştığı Almanya'da, Suriyeli mültecilerin sesi oldu. DAEŞ militanlarından kurtaramadığı piyanosunu ve ailesini Suriye'de bırakan Ahmed, kısa süre içinde birçok konser verdi ve ödüle layık görüldü. Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesine konuşan Ahmed'in anavatanı Filistin. "Buradaki belgelerimde 'Filistinli mülteci' yazıyor" diyen Ahmed, dedesinin 1948'deki İsrail işgalinden kaçarak Yermük Mülteci Kampı'na yerleştiğini, babasının ve kendisinin bu kampta dünyaya geldiğini aktardı. İç savaşın başladığı günlerden beri kamptakilere piyanosuyla ilham veren Ahmed, "Geçtiğimiz yıl nisan ayında, doğum gününde, bir işporta arabasıyla piyanomu taşıyordum. Eli silahlı adamlar piyanomu yaktı. O benim için bir enstrümandan fazlasıydı. Sanki bir arkadaşımı kaybettim" dedi. O günden sonra kaçması gerektiğini anlayan Ahmed, 24 yaşındaki karısını ve üç ila bir yaşlarındaki iki oğlunu bırakarak, amcasıyla birlikte yola çıktığını söyledi. Uzun bir yolculuğun ardından Balkan rotasını izleyerek Almanya'ya ulaşan Ahmed, hâlâ Wiesbaden'deki bir mülteci barınağında, amcasıyla aynı odada kaldığını aktardı. "Piyanomu kaybettiğimi duyan yardımseverler bana çok sayıda piyano ve org hediye etti, onları nereye koyacağımı bilemiyorum" diyen Ahmed, aralarında Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un da bulunduğu birçok üst düzey isme konser verdi. Geçtiğimiz yıl Beethoven İnsan Hakları ödülüne de layık görülen Ahmed, 2017 sonunda ailesini Almanya'ya getirme hakkına kavuşacağını söylüyor.

FRANSIZ ÇİMENTO ŞİRKETİ DAEŞ'E VERGİ ÖDEMİŞ
Suriye'nin kuzeyindeki Celabiye bölgesinde bulunan Fransız bir çimento fabrikasının, terör örgütü DAEŞ'e vergi ödediği ortaya çıktı. Le Monde gazetesinin haberine göre 2010 yılında açılan fabrika, Lafarge şirketine ait. Haberde, şirket yetkililerinin, savaş döneminde de üretimi sürdürebilmek için, 2013 ve 2014 yılları arasında DAEŞ'e vergi ödedikleri bilgisi yer aldı. 2014'te faaliyetini durduran fabrika, DAEŞ'in bölgeden çekilmesiyle birlikte şu anda ABD, Fransız ve İngiliz askerleri tarafından üs olarak kullanılıyor.

RUS KANALI MİSKET BOMBASI GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
Rusya devlet televizyonu Russia Today yanlışlıkla, Suriye'de hava harekatı düzenleyen Rus savaş uçaklarından misket bombaları atıldığının kanıtlarını yayınladı. Rus uçaklarının bombardımana hazırlanması esnasında çekilen görüntülerde misket bombalarının da görülmesi sosyal medya başta olmak üzere büyük tepkiyle karşılaştı. Tepkilerin ardından televizyon kanalı, görüntüleri silmek zorunda kaldı. Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Suriye'de Halep kentinin kuzey kesimlerinde yer alan ilçe ve beldelere "fosfor" bombasıyla saldırdığı bildirildi. Anadolu Ajansı, söz konusu istihbaratı Halep'teki yerel kaynaklara dayandırdı.
BİZE ULAŞIN