Fransa geri adım attı

Fransa geri adım attı

Fransa'da İçişleri Bakanlığı ve sendika temsilcileri arasında yapılan görüşmelerin ardından çalışma yasa tasarısını protesto etmek için yarın düzenlenecek gösteri yürüyüşüyle ilgili yasak kararı kaldırıldı.

  • AA
  • Dünya
  • Çarşamba 22.06.2016 15:10

Sol eğilimli İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGT) Genel Sekreteri Philippe Martinez, düzenlediği basın toplantısında, bakanlığın belirlediği güzergahta yarın protesto yürüyüşünün düzenlenmesi konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi. Anlaşma uyarınca yürüyüş parkuru kısıtlandı. Bastille Meydanı'ndan çıkacak göstericiler, Arsenal limanı etrafından tur attıktan sonra yine başlangıç noktasına dönecek. Paris Emniyet Müdürlüğünün, işçi sendikalarının protesto yürüyüşünü güvenlik gerekçesiyle yasaklama kararı, sivil toplum örgütleri ile sol ve sağ siyasetçilerin sert tepkisine yol açmıştı. Fransız basınına göre, ülkede 1962 yılından bu yana hiçbir sendikanın protesto yürüyüşü yasaklanmadı. Geçen hafta Bastille ve Nation meydanları arasındaki protesto yürüyüşü sırasında çıkan olaylarda gösteri kortejine giren bir grup maskeli kişi, polisle çatışmış, 27'si polis 40 kişi yaralanmıştı. Göstericiler yürüyüş güzergahında bulunan birçok iş yerine zarar vermişti.

FRANSA'DA SOKAKLAR KARIŞTI

SENDİKA VE İŞÇİ ÖRGÜTLERİ: HÜKÜMET TASARIYI GERİ ÇEKMEZSE...

Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını, grev ve protestolarını sürdürecekleri uyarısında bulunuyor. Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

BİZE ULAŞIN