Dünyaya ders veren Fransa’da gösteri yasağı

Dünyaya ders veren Fransa’da gösteri yasağı

Türkiye’nin aldığı asayiş tedbirlerini eleştiren Fransa, ülkenin en büyük sendikalarının yürüyüşüne kısıtlama getirdi. Türkiye’yi topa tutmak için fırsat kollayan Avrupa basını ise Fransız polisinin daha önceki şiddet uygulamalarında yaptığı gibi bunu da görmezden geldi

  • Dünya
  • Perşembe 23.06.2016
Fransa'da sendikaların bugün için planladığı yürüyüş, Paris Emniyet Müdürlüğü tarafından 'güvenlik gerekçeleriyle' yasaklandı. Yeni çalışma yasasını protesto eden sendikalar ve öğrenci birlikleri karara sert tepki gösterdi. Ülkenin en büyük sendikası CGT'nin başkanı Philippe Martinez öğle saatlerinde İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'le görüşmeye gitti. 7 büyük sendikanın ve öğrenci birliğinin katılmak istediği gösteriye, ancak 1,6 kilometrelik güzergahta izin çıktı. Tartışmaların fitilini ateşleyen açıklama sabah saatlerinde geldi. Paris Emniyet Müdürlüğü, sendika temsilcileriyle süren müzakerelerin sonuçsuz kaldığını ve perşembe günü (bugün) düzenlenmek istenen yürüyüşe izin vermeyeceklerini açıkladı. Polisin 'yürüyüşsüz gösteri' teklifine karşılık yürüyüş hakkını kullanmayı talep eden sendika başkanları da açıklamanın hemen ardından İçişleri Bakanlığı'na çıktı. Sosyal medyada "Yasaklara rağmen sokağa çıkacağız" ve "Gösterileri değil Euro2016'yı iptal edin" gibi tepki mesajları atılırken, Sosyalist Parti hükümetine eleştiri yağdı. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy "Sendikaların yürüyüş hakkını engellemek mantıklı bir hareket değil" derken aşırı sağcı lider Marine Le Pen "Gösterileri iptal etmek, çapulcular karşısında istifayı sunmaktır" tepkisini gösterdi. Öğleden sonra kameralar karşısına geçen Sendika Başkanı Martinez, farklı ve daha kısa bir güzergahta yürüyüş düzenleme izni aldıklarını duyurdu. "Zorlu müzakerelerin ardınan, sendikalar ve öğrenci birlikleri gösteri hakkını elde etti" diyen Martinez, kararı bir 'zafer' olarak yorumladı. Taraflar, yürüyüşün 1.6 kilometrelik bir güzergah olan Bastille Meydanı-Arsenal arasında düzenlenmesi konusunda mutabık kaldı.

1962'DEN BERİ İLK
Tartışmalara neden olan çalışma yasası günlük mesai saatlerini artırma, sözleşmesinde değişiklik yapmayan işçilerin kovulması ve ek mesai ücretlerinin kısılması gibi düzenlemeler içeriyor. Parlamentonun alt kanadından oylamasız geçirilen yasa önümüzdeki hafta Senato'da da oylanacak. Euro2016 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Fransa'da grevler ve gösteriler, organizatörleri endişelendirecek düzeyde sürüyor. Dünkü karar uygulansaydı, bu Fransa'nın 8 Şubat 1962'den beri gerçekleştirdiği ilk sendikal gösteri yasağı olacaktı. Cezayir Savaşı'nın son günlerinde düzenlenen barış gösterisini Fransız yetkililer yasaklamak istemiş, ancak sendika üyeleri yine de sokağa çıkmıştı. Yaşanan olaylarda 9 kişi hayatını kaybetmişti.

ÇİFTE STANDART
Batı basını, Türkiye'nin terörle mücadele kapsamında aldığı önlemleri eleştiriyor. Ancak birçok Avrupa ülkesinin aldığı tedbirleri görmezden geliyor. Batı basını son olarak Fransa'da yine sessiz kaldı. Aynı basın, 1 Mayıs'ta sadece Taksim Meydanı'nın, Gezi olaylarının yıldönümünde de sadece Gezi Parkı'nın 'Kamu Güvenliği' gerekçesiyle kapatılmasında kıyameti koparmıştı.

POLİS ŞİDETİ HAD SAFHADA
Paris'te 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan 13 Kasım terör saldırılarının ardından alınan olağanüstü hal kararı sürüyor. Buna rağmen sendikaların düzenlediği protesto gösterileri şiddet olaylarına sahne olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta salı günü düzenlenen gösterilerde 39 kişi yaralanmış, göstericiler çok sayıda işyerine, otobüs durağına, okula, bakanlık binasına zarar vermişti. Polisin sert müdahalesi ve gözaltına alma biçimleri tepki çekmişti.

?BATI BASINI ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR
?Türkiye'deki güvenlik tedbirlerini ve provokasyon önlemlerini duyururken insan hakları vurgusu yapan Batı basını, Paris'te yaşanan olayları görmezden geldi. Fransız hükümetinin gösterileri yasaklaması, İngiltere, ABD ve Kıta Avrupası gazetelerinde yer bulmakta zorlandı. İngiltere merkezli BBC, habere ana sayfasında yer vermedi. Guardian gazetesi internet sitesinden kısa bir duyuruyla olayı aktardı. ABD merkezli CNN'de Paris'e dair turistik haberler yer almaya devam etti. Belçika'da Fransızca yayın yapan Dernier Heure habere ana sayfasında yer vermeyi uygun bulmadı.
BİZE ULAŞIN