İşte Paris’te özgürlüğün sınırı

Fransız polisi, çalışma yasasını protesto etmek isteyenlere göz açtırmadı. Sadece 1.6 kilometrelik parkuru kapsayan yürüyüş parkurunda kuş uçurtulmadı. Gösteri başlamadan 18 kişi gözaltına alındı

İşte Paris’te özgürlüğün sınırı
Paris Emniyet Müdürlüğü'nün önce yasakladığı, sonra da 1.6 kilometrelik sınırlı bir parkurda yapılmasına izin verdiği sendika yürüyüşü dün gerçekleşti. Tartışmalara neden olan yürüyüşe yasaklar ve sıkı kontroller damgasını vurdu. Sabahın erken saatlerinde yürüyüşün yapılacağı güzergaha gelen görevliler, otobüs duraklarının camlarını ve ağaçların çevresindeki çitleri söktü. Etrafa zarar verme potansiyeli olan demir mazgallar da güvenlik önlemleri çerçevesinde kaldırıldı. Yetkililer, yürüyüşün ancak Bastille Meydanı ve Arsenal Limanı arasında gerçekleşebileceğini söylemişti. Limandaki gemiler de güvenlik gerekçesiyle bölgeden uzaklaştırıldı.

METRO KAPATILDI
Saat 14.20'de başlayan yürüyüş öncesi parkurun çevresi abluka altına alındı, Bastille metro istasyonu ulaşıma kapatıldı. Polis, gösteriye gelenlerin çantalarını tek tek kontrol etti. Havaifişek, maske ve yüzü kapatan herhangi bir eşya gösteri alanına sokulmadı. Henüz yürüyüş başlamadan, çantasında yasaklı araç-gereç bulunduran 18 kişi gözaltına alındı. Yürüyüş parkurunda 2 bin polis görev yaptı. Buna ek olarak istihbarat görevlileri, polis helikopterleri ve botları da alanın çevresinde kuş uçurtmadı. Sendika liderleri, alınan sert önlemlere ve siyasilerin gösterilere kulak asmamasına tepki gösterdi. Ülkenin en etkili sendikası CGT'nin lideri Philippe Martinez "Kararlıyız. Bu yasa, tüm maaşlı çalışanların sorunu. Yeni çalışma yasasında radikal değişiklikler yapılmalı" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise tüm tepkilere ve grevlere rağmen "Sonuna kadar gideceğiz" dedi. Önümüzdeki hafta Senato'da oylanacak yeni çalışma yasası günlük mesai saatlerini artırmanın, işten çıkarmaları kolaylaştırmanın ve fazla mesailerde ücretlerin düşürülmesinin önünü açıyor. Euro2016'ya ev sahipliği yapan Fransa'da yetkililer, göstericileri organizasyondan uzak tutmak için yoğun çaba harcıyor.
BİZE ULAŞIN