Birleşik Krallık dağılıyor mu?

AB referandumunun ardından İskoçya ve Londra’dan ‘ayrılık’ sesleri yükselirken, Kuzey İrlanda da İrlanda Cumhuriyeti’ne ‘birleşelim’ dedi

Birleşik Krallık dağılıyor mu?
Birleşik Krallık'ta önceki gün yapılan AB referandumundan sonra ortaya çıkan tablo, "haritalar değişiyor mu?" sorularını beraberinde getirdi. İngiltere'de, Londra hariç tüm bölgeler "AB'den ayrılalım" dedi. Yüzde 59,9 ile 'AB'de kalalım' oyu çıkan Londra'da dün sosyal medyada Londra Bağımsızlık Partisi kuruldu. Kısa sürede büyük ilgi gören hareket İngiltere'den ayrılığı savundu. "AB'de kalalım" sonucunun çıktığı İskoçya'da ise yeniden Birleşik Krallık'tan ayrılma sesleri yükseldi. İskoçya Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon "Halkımız geleceğini AB'de görüyor. Ama İskoçya için ikinci bir referandum hazırlığı yapacağız" dedi. Yüzde 55.8 ile "AB'de kalalım" diyenlerin çoğunlukta olduğu Kuzey İrlanda'da da ülkenin en büyük partisi Sinn Fein'den İrlanda Cumhuriyeti ile bir araya gelerek Birleşik İrlanda kurma çağrısı geldi. Galler de yüzde 52.5 ile "AB'den ayrılalım" görüşünü destekledi. Uzmanlar "Referandumun ardından Birleşik Krallık'taki birliktelik ne kadar sürecek göreceğiz" yorumunda bulundu.

CEBELİTARIK KRİZİ
İspanya ise sınırında İngiltere'nin himayesinde olan Cebelitarık için harekete geçerek, bu küçük adaya yeniden İspanyol bayrağı dikmek istediklerini açıkladı. Cebelitarık'ın artık AB himayesinde olmadığını söyleyen İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, "Ada önce İngilizİspanyol ortak hakimiyeti altında olmalı, sonra İspanya'nın himayesi altına girmesi" dedi.

BREXİT İLE GREXİT 24 HAZİRAN KâBUSU
İngiltere'nin AB'den çıkma kararını (Brexit) açıklandığı tarihten tam 1 yıl önce 24 Haziran 2015'te de Yunanistan AB ile çok önemli bir karara varmaya çalışıyordu. Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkıp çıkmamasının (Grexit) müzakere edildiği bu günde tüm nefesler tutulmuştu. Yunanistan, alacaklıları AB ve IMF borç krizini aşabilmek için sunduğu karşı önerileri reddetmişti.

DÜNYA MEDYASINDA...

BRİTANYA BÖLÜNDÜ

İngiliz gazeteleri sonucunu şu manşetlerle duyurdu.
Daily Express: Britanya için tarihi gün
Daily Mail: Britanya bölündü.
The Sun: Brex çılgınlığı
Daily Telegraph: İngiltere dünyayı şoka uğrattı.
The Times: Britanya Brexit'i oyladı.
Financial Times: Brexit kararı piyasada dalgalanmaları tetikledi.
Guardian: Avrupa için üzücü gün
Independent: Brexit Sterlini dibe vurdurdu

ABD
CNN: Dünya şokta. Küresel gerilemeden sonra dünya ekonomisi ilk kez bu kadar kötü bir çöküş paniği yaşıyor.
The New York Times: İngiltere, AB'den ayrılma kararıyla tüm dünyayı şaşırttı.
The Washington Post: İngilizler AB'den ayrılmayı seçti. Başbakan Cameron istifa etti. Avrupa Birliği büyük bir askeri ve diplomatik gücünü kaybediyor.

AVRUPA
EL MUNDO: İngiltere AB'ye "goodbye" dedi.
EL COMERCIO: AB içinde bu karar zincirleme bir etki yapabilir. AB projesinin geleceğini karanlığa sürükleyebilir.
LIBERATION: İngiltere'deki seçmenin yüzde 51,9'unun AB'den çıkmayı oylaması tüm dünyada yankı uyandırdı.
LE PARISIEN: Cameron istifasını sundu. Kazanan Johnson oldu.
DER STANDARD: İngiliz seçmenin kararı şok etkisi yarattı.
KURIER ZEITUNG: AB, içerisindeki en büyük krizi yaşadı.
ORF: Borsalarda Brexit depremi. İngiltere halkının bu kararı AB'nin yıkılması için domino etkisi yapar mı bilinmez ama ekonomiyi sıkıntıya sokacağı.kesin.
BİZE ULAŞIN