Halep’in gözü kapandı

Halep’in gözü kapandı

Suriye Halep’teki Esad zulmünü kamerasıyla dünyaya yansıtan Halid İsa, bombardımanda yaralanarak getirildiği Türkiye’de öldü

Suriye'nin Halep kentinde, halk ayaklanmasının başlangıcından bu yana canını tehlikeye atarak kameramanlık yapan 24 yaşındaki Halid İsa adlı gazeteci, Beşar Esad rejiminin düzenlediği bombardıman sonucu yaşamını yitirdi. İsa, başta uluslararası ajanslar olmak üzere, yabancı basının Halep'teki birkaç güvenilir haber kaynağından biriydi. Halid İsa ve yakın arkadaşı Hadi Abdullah, geçtiğimiz hafta Halep'te muhaliflerin bölgesinde çekim yaptıkları sırada düzenlenen saldırıda yaralanmıştı. Tedavi için Türkiye'ye getirilen Suriyeli gazetecilerden İsa'nın durumunun daha ağır olduğu biliniyordu. Daha ileri düzeyde tedavi için Türkiye'den Almanya'ya götürülmesi planlanan İsa'nın, aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

BİR KAHRAMAN KAYBEDİLDİ
Halep'in savunulmasında ve bombardımanların ardından yaralıların enkaz altından çıkarılmasında büyük rol oynayan Beyaz Baretliler adlı muhalif grup, Halid İsa'nın ölümünün ardından yaptığı açıklamada, "yeni bir kahraman"ın daha kaybedildiğini vurguladı. Aslen Suriye'nin İdlib kentinden olan Halid İsa, halk ayaklanmasının başlangıcından hemen sonra elinde kamerasıyla bölgede çekimler yapmaya başlamıştı. Çekimlerinin, sivillerin yaşadığı zorlukları birebir göstermesi nedeniyle, İsa'nın rejim tarafından kasten hedef alındığı bildiriliyor.
BİZE ULAŞIN