En büyük koz yalan çıktı

Brexit kampanyasının en büyük kozu olan “AB haftada 350 milyon sterlinimizi alıyor” sloganının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Kampanya liderlerinden Nigel Farage, “Bu slogan hataydı” itirafında bulundu

En büyük koz yalan çıktı
İngiltere'de geçtiğimiz hafta yapılan Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış (Brexit) referandumunun dünyada yarattığı şaşkınlık sürerken, kampanyanın en önemli sloganı durumundaki "AB her hafta 350 milyon sterlinimizi alıyor" ifadesinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. İngiliz ve Fransız basınında yer alan haberlere göre, İngiltere'nin birliğe yaptığı haftalık katkı, 163 milyon sterlini geçmiyor. Brexit kampanyasının "AB'den çıkalım" görüşünü savunanlar lehine sonuçlanmasının en büyük etkenlerinden biri olarak gösterilen 350 milyon sterlinlik söz konusu katkının, 1984'te dönemin başbakanı Margaret Thatcher'in AB'ye yaptığı başvuru sonucu ciddi biçimde azaltıldığı belirtildi.

FARAGE'DEN İTİRAF
Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Nigel Farage, Brexit kampanyasında "350 milyon sterlini AB'ye vermeyeceğiz ve ulusal sağlık sistemimize aktaracağız" şeklindeki sloganın da yanlış olduğunu itiraf etti. Farage, "Sağlık sistemimize haftalık 350 milyon sterlin destek sağlama şeklindeki bir söz kesinlikle yanlış. Bu mümkün değil" dedi. Referandum kampanyası boyunca dile getirilen slogana, ancak sonuçlar belli olduktan sonra karşı çıkan Nigel Farage, katıldığı televizyon programında kendisini, "Kampanyanın sloganlarını ben hazırlamadım, ben kendi işimi yaptım" sözleriyle savundu. Öte yandan, İngiltere'nin AB'den resmen kopuşuyla ilgili prosedürün yarın hızlı bir şekilde başlayacağı belirtildi. AB'den Başbakan David Cameron'a yapılan bilgilendirmede, ayrılık süreciyle ilgili uzun resmi yazışmaların yapılmayacağı, bilgisi iletildi.

"YENİDEN REFERANDUM" 3 MİLYONU GEÇTİ
İngiltere'de internet üzerinden devam eden "Yeniden referandum yapılsın" konulu kampanyada imza sayısı 3 milyonu aştı. Brexit sonuçlarının açıklanmasından sonra İngiliz Parlamentosu'nun sitesindeki dilekçe bölümünde başlatılan kampanyaya yoğun katılım olduğu görülüyor. Sitedeki herhangi bir dilekçe 100 bin sınırını geçtiğinde, ilgili talep İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda tartışmaya açılabiliyor.
BİZE ULAŞIN