'PYD, Türkmen ve Araplara insani yardıma izin vermiyor'

Suriye Türkmen Meclisi Üyesi Mustafa, 'Terör örgütü, Kürtlere iyi, diğerlerine kötü davranıyor. Türkmen ve Araplara insani yardım yapılmasına kesinlikle müsaade etmiyorlar' dedi.

'PYD, Türkmen ve Araplara insani yardıma izin vermiyor'

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad'ın kontrolünü elinde bulunduran PYD'nin ayrımcı politika uyguladığı, Türkmen ile Araplara insani yardım yapılmasına izin vermediği bildirildi.

Suriye Türkmen Meclisi Üyesi Halit Mustafa, AA muhabirine, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin, bir yıl önce Tel Abyad bölgesini IŞİD'in elinden çatışmadan teslim aldıktan sonra ilk icraat olarak Türkmen ve Araplara yönelik tehcir politikası uyguladığını söyledi.

Mustafa, "Suriye'deki birçok Arap ve Türkmen köylerini boşalttılar, bazılarının evlerini yıktılar. Türkiye ise bu süreçte kimliğine bakmadan herkesi kabul etti." dedi.

MÜNBİÇ'TE 30 PYD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

'PYD İNSANİ YARDIMLARA MÜSAADE ETMİYOR'

Türkiye'ye sığınan Kürtlerin neredeyse tamamının Tel Abyad'ı PYD'nin almasından kısa süre sonra Suriye'ye döndüğünü dile getiren Mustafa, şöyle konuştu:

"PYD şimdi orada ayrımcılık yapıyor. Terör örgütü, Kürtlere iyi, diğerlerine ise kötü davranıyor. Tel Abyad ve Kobani gibi PYD'nin elindeki bölgelerde yaşayan Kürtlere yardım yapılmasına olanak sağlanıyor. Türkmen ve Araplara insani yardım yapılmasına kesinlikle müsaade etmiyorlar. Suriye'de kalan az sayıdaki yakınlarımız son bir yıldır çok zor durumda. Yiyecek bulmakta zorlanıyorlar, aç susuzlar. Türkiye'den yardım göndermek istiyoruz ancak PYD sınır kapısını kapattığı için gönderemiyoruz."

ABD ASKERLERİNİN ÜNİFORMASINDAKİ YPG LOGOSU

'TÜRKMEN VE ARAP GENÇLER PYD ASKERİ OLMAK İSTEMİYOR'

Mustafa, Türkmen ve Arap gençlerin PYD askeri olmamak için Türkiye'ye geçmek istediğini kaydetti.

PYD bölgeye gelmeden önce Türkmen, Arap ve Kürtlerin kardeşçe yaşadığına işaret eden Mustafa, örgütün Suriye'nin kuzeyine yerleşmesiyle farklı bir tutum içine girdiğini vurguladı.

''TOPRAKLARIMIZI GASP EDİYORLAR''

Suriye Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Abbut Cuğani ise PYD'nin, Kürt olmayan Suriyelileri baskıyla göçe zorladığını söyledi.

Rusya, ABD ve Esed'in PYD'ye destek verdiğini anlatan Cuğani, "Tel Abyad eskiden Arap ve Türkmenlerin yaşadığı bir bölgeydi. Bizler gibi dürüst ve onurlu Kürt kardeşlerimiz de bunlara pirim vermedi, onlarla birlikte hareket etmedi. Onlar topraklarımızı gasbediyorlar." ifadelerini kullandı.

Cuğani, PYD'nin, gönderilen yardımları sadece kendilerinden olanlara dağıttığını belirtti.

PYD BU DURUMA NASIL GELDİ?

'ARAP VE TÜRKMENLER EKMEK BULMAKTA ZORLANIYOR'

PYD kontrolündeki bölgede yaşayan az sayıdaki Arap ve Türkmen'in ekmek bulmakta bile zorlandığına dikkati çeken Cuğani, "Son dönemde Türkmen ve Arap gençleri zorla askere alarak cepheye götürmek istiyorlar. Karşı çıkanlara ise kötülük yapıyorlar ve ailelerini açlıkla tehdit ediyorlar." dedi.

BİZE ULAŞIN