Obama'dan Brexit açıklaması

"Brexit oyunu takiben, sanki NATO elden gidiyormuş, Trans-Atlantik birliği bozuluyormuş ve her ülke kendi köşesine kaçıyormuş gibi bir histeri durumu oluştu ancak bu doğru değil" - "Bence bu, tüm Avrupa'nın 'haydi biraz nefeslenelim ve ulusal kimliklerimizi nasıl sürdüreceğimizi, entegrasyonun faydalarını nasıl koruyacağımızı ve seçmenlerin hissettiği hayal kırıklığını nasıl gidereceğimizi çözelim' deme anı olacak" - "Brexit'in dehşet verici büyük değişikliklere sebebiyet vermesini beklemiyorum

Obama'dan Brexit açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) kararıyla ortaya çıkan "histeri" durumunun yersiz olduğunu belirterek, "Bence bu, tüm Avrupa'nın 'haydi biraz nefeslenelim ve ulusal kimliklerimizi nasıl sürdüreceğimizi, entegrasyonun faydalarını nasıl koruyacağımızı ve seçmenlerin hissettiği hayal kırıklığını nasıl gidereceğimizi çözelim' deme anı olacak." dedi.

BREXİT DÜNYAYI SALLIYOR

Obama, ABD Ulusal Radyosuna (NPR) verdiği mülakatta, İngiltere'de geçen hafta yapılan AB referandumunu değerlendirdi.

Referandumun, Brexit ile sonuçlanmasını "AB'nin tam entegrasyonu için duraklama düğmesine basılması" şeklinde niteleyen Obama, "Brexit oyunu takiben, sanki NATO elden gidiyormuş, Trans-Atlantik birliği bozuluyormuş ve her ülke kendi köşesine kaçıyormuş gibi bir histeri durumu oluştu ancak bu doğru değil." diye konuştu.

Obama, Brexit'in muhtemelen yeteri kadar konsensüs sağlanmayan ve gereğinden hızlı genişleyen AB'nin bir yansıması olduğunu ifade ederken, şunları kaydetti:

'BREXİT DURUMUNDA TÜRKİYE'NİN KAYBI OLMAYACAK'

"Bence bu, tüm Avrupa'nın 'haydi biraz nefeslenelim ve ulusal kimliklerimizi nasıl sürdüreceğimizi, entegrasyonun faydalarını nasıl koruyacağımızı ve seçmenlerin hissettiği hayal kırıklığını nasıl gidereceğimizi çözelim' deme anı olacak."

Avrupa Birliği'nin ulusal ekonomik farklılıklardan ötürü zor bir platform olduğuna işaret eden Obama, buna karşın serbest piyasa ve demokrasi gibi ortak değerlerden yararlanılması gerektiğini söyledi.

- "Dehşet verici sonuçları olmaz"

Barack Obama sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD'nin Avrupa'yla paylaştığı ortak çıkarlar ve uluslararası endişeler hala aynı. Avrupa bunlara arkasını dönemez. Bizimle Orta Doğu ve agresif Rusya'yla mücadele konusunda iş birliği yapmak zorundalar. Hem Avrupa'ya hem ABD'ye yarar sağlayan uluslararası standartları dünya genelinde muhafaza etmek için bizimle birlikte çalışmak zorundalar. Dolayısıyla, ben Brexit'in dehşet verici büyük değişikliklere sebebiyet vermesini beklemiyorum."

Obama, yaklaşan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin tek aday adayı olan Donald Trump'ın Brexit kararının ardından "global elitleri" eleştiren açıklamalarının sorulması üzerine, "Trump, global elitlerin somut hali ve bundan hayatı boyunca yararlandı. Dolayısıyla, Atlantik'in diğer tarafındaki işçi ve emekçi sınıfının yükselişine sözcülük etmesi zor." yanıtını verdi.

BİZE ULAŞIN