Brexit’ten geri dönüş için 4 yol

Birleşik Krallık, 23 Haziran’daki Brexit yani Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma referandumunda çıkış yönünde tercih kullanarak dünyayı şaşırttı. Ancak hala, Birleşik Krallık’ın AB’de kalmasını mümkün kılacak 4 yol konuşuluyor

Brexit’ten geri dönüş için 4 yol
1- PARLAMENTO DURDURABİLİR: Referandumun bağlayıcı bir özelliği yok. İngiliz parlamentosu halkın isteğini yerine getirmek zorunda değil. AB'den çıkılacağına ilişkin Brüksel'e resmi bir bildirimde bulunulmasını öngören Lizbon Antlaşması'nın 50'nci maddesinin de mutlaka feshedilmesi gerekmiyor.

2- İSKOÇYA VE İRLANDA ÖNLEYEBİLİR: İskoçya ve İrlanda AB'de kalma yönünde oy kullanırken, İngilizler ve Galler bölgesi Brexit yönünde oy kullandı. Birleşik Krallık'ta 2:2 eşitlik var. İskoçya Bölgesel Yönetiminin Başbakanı Nicola Sturgeon, bugün Brüksel'de temaslarda bulunacağını söyleyerek, "İskoçya'nın AB üyesi olarak ortak pazar içinde kalması için uzman ekip oluşturacağız" dedi.

3- İKİNCİ REFERANDUM MÜMKÜN MÜ?: İstenen sonuç çıkana kadar oylama yapılması teorik olarak mümkün. Şimdiden 3 milyon 600 binden fazla İngiliz, referandumun tekrar edilmesi için başlatılan imza kampanyasına destek verdi. İmzacılar ise çoğunlukla gençler ve sonradan İngiliz vatandaşı olanlar. Birçok kişinin verdiği AB karşıtı oydan pişmanlık duymuş olabileceği düşünülüyor. Politikacılardan da pişmanlık belirtileri gösterenler var.

4- AB BREXİT'İN ÖNÜNÜ TIKAR MI?: İngiltere'nin Lizbon Antlaşması'nın 50'nci maddesini feshetmemesi ve Brüksel'in ne pahasına olursa olsun İngilizleri AB'de tutmak istemesi halinde, AB'nin ayrılma yolunu tıkaması mümkün. Ancak Brüksel'den referandum sonrası gelen açıklamalar, şu anda AB'nin Brexit'in bir an önce yoluna konularak sonuca ulaşılmak istendiğini gösteriyor. Aksi halde uzun sürecek bir belirsizliğin AB'yi felce uğratacağı düşünülüyor.

"YALAN SÖYLEDİN"
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'ın, Avrupa Parlamentosu'nun Genel Kurulu'nda İngiliz halkının iradesine saygı duyduğu sözlerine Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi lideri Nigel Farage tarafından alkışlandı. Juncker de Farage'a "Bu, buradaki son alkışın. İngiltere'nin AB'den çıkması için mücadele ediyordun. Neden hala buradasın?" dedi. Juncker ayrıca Farage'ın Brexit kampanyasında İngiltere'nin AB'ye her hafta 350 milyon euro ödediğini söylediğini hatırlatarak "Yalan söyledin" dedi.
BİZE ULAŞIN