Tayland'da bombalı saldırı

Ülkenin güneyinde düzenlenen saldırıda bir asker öldü, üçü yaralandı

ayland'da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu güneyde düzenlenen bombalı saldırıda bir asker öldü.

Narathiwat emniyetinden Apichart Dolae, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rang-ngae'deki bir okul yakınında askerleri taşıyan aracı hedef alan saldırıda bir askerin yaşamını yitirdiğini, üçünün yaralandığını söyledi.

Saldırıdan direnişçiler sorumlu tutuluyor.

Geçen yüzyılın başında Tayland'a bağlanmadan önce bağımsız bir sultanlık olarak yaşayan Müslümanlar, Bangkok hükümetini ayrımcılıkla suçluyor. Ülkedeki direniş, Bangkok yönetiminin 1960'larda bölgedeki İslami okullarda eğitimi kontrol altına almaya çalışması üzerine iç savaşa dönüşmüştü.

Tayland'ın Müslümanların çoğunlukta olduğu güneyindeki Pattani, Yala, Narathiwat bölgeleriyle Songkhla'nın Malayca konuşulan beş yöresinde ilk kez 1980'lerin sonunda ortaya çıkan direniş hareketi 2004 yılında yeniden alevlenmişti. Bu bölgelerdeki şiddet olaylarında 2004 yılından bu yana 6 bin 500 kişi hayatını kaybetti, 11 bin kişi yaralandı.

Malezya'nın girişimleriyle eski Başbakan Yingluck Şinavatra döneminde başlatılan barış görüşmeleri, 2014 yılındaki darbenin ardından kesintiye uğramasına rağmen geçen yıl bölgede şiddet olayları bir önceki yıla göre yüzde 16 azalmıştı.BİZE ULAŞIN