Sadece Kilis’teki mülteci sayısı Fransa’yı 13’e katladı!

Sadece Kilis’teki mülteci sayısı Fransa’yı 13’e katladı!

Suriye’de 5 yıldan fazla zamandır devam eden savaş yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, milyonlarca insan da ölümden kaçarak başka ülkelere sığındı.

  • Dünya
  • Pazartesi 03.10.2016 10:47

2011 yılından beri 5 milyondan fazla Suriyeli ülkesini terkedip başka ülkelere sığındı. Savaştan kaçan bu insanların 3 milyona yakını Türkiye'ye göç etti. Bu süreçte sadece Kilis, 130 bin Suriyeli'ye ev sahipliği yaparken Fransa'ya ne kadar Suriyeli mültecinin sığındığı da ilk kez açıklandı. Mülteciler ve Vatansızlar Koruma Ofisi'nden (OFPRA) yapılan açıklamada, 2011 yılından beri Fransa'da toplam 10 bin Suriyeli'nin mülteci statüsü aldığı duyuruldu.

Fransız medyası, Fransa'nın ev sahipliği yaptığı Suriyeli sayısının Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelere göre gölgede kaldığı itirafında bulundu. Bu süreçte sadece Türkiye tek başına 3 milyon Suriyeliye kucak açarken, Lübnan'a sığınan Suriyeli sayısının da 1 milyonu bulduğu kaydedildi. Yine 2015 yılında Almanya'da da 1 milyon Suriyeli, sığınma başvurusunda bulundu.

Geçtiğimiz Ekim ayında Avrupa Birliği Konseyi toplam 160 bin Suriyeli mültecinin birlik üyesi ülkeler arasında paylaştırılmasına karar vermişti. Fransa 2 yıllık sürede toplam 3 bin mülteciyi kabul edeceği taahhütünde bulunmuştu.

BİZE ULAŞIN