Gazze'de "Özgürlük filosuna" karşılama

Gazze'deki ablukayı delmek için yola çıkan ve yalnızca kadın aktivistlerin bulunduğu Zaytouna adlı gemi için denizde karşılama gösterisi düzenlendi.

  • AA
  • Dünya
  • Çarşamba 05.10.2016 16:29

Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Ulusal Hareketi tarafından düzenlenen gösteri kapsamında Filistin bayrakları taşıyan Gazzeliler, limandan kayıklarla denize açıldı.

Hareketin sözcüsü Edhem Ebu Silmiyye AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu etkinliği, gemiyi karşılamak için yapılan hazırlıklar çerçevesinde düzenledik. Filistin halkının, bu küresel dayanışma hareketinin arkasında olduğunu ve gemideki kadın aktivistlerin eylemini memnuniyetle karşıladığını göstermek istedik." dedi.

Karşılama etkinlikleriyle uluslararası topluma ablukanın kaldırılması gerektiği mesajını verdiklerini söyleyen Ebu Silmiyye, Zaytouna gemisindeki aktivistlerin gönderdiği mesajın ise Gazzelilere gerçekten ulaştığını kaydetti.

Ebu Silmiyye, Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Birliğine gemiye yönelik "İsrail engeline dikkat etmeleri" yönünde birer mesaj gönderdiklerini de sözlerine ekledi.

Gazze ablukasını delmek için 14 Eylül'de İspanya'dan yola çıkan Zaytouna gemisinde sadece kadınlar bulunuyor. Türkiye, Kanada, Meksika, İspanya, Norveç, ABD ve Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinden sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak hareket eden Özgürlük Filosu Koalisyonu, önceki girişimlerinde kendilerini engelleyen İsrail askerlerini bu kez "kadınların gücüyle" aşarak, Gazze'ye ulaşmayı hedefliyor.

BİZE ULAŞIN