Halep’te sokak savaşları başladı

Kanlı Beşar Esad rejimi, Rusya’nın desteğiyle Halep’i bombardımana tutuyor. Kentteki aynı hastaneyi bir hafta içinde 3’üncü kez vuran Şam rejimi, muhaliflerle sokak savaşlarına başladı

Halep’te sokak savaşları başladı

ABD ile Rusya arasında Suriye çatlağı zirveye çıkarken Beşar Esad'a bağlı birlikler Halep'te karada da ilerlemeye başladı. Rusya'nın hava desteğini arkasına alarak 19 Eylül'den bu yana Halep'e bomba yağdıran Esad rejimine bağlı askerler, dün kent merkezinde muhalifleri püskürtmeye başladı. Halep merkezinde sokak savaşlarının başladığını aktaran ajanslara göre rejim birlikleri, muhalifleri kuzeye doğru itmeye başladı. Esad'a bağlı uçaklar da Halep'i vurmaya devam ederken, kentte aynı hastane 1 hafta içerisinde 3'üncü kez hedef oldu. M10 adlı hastanenin artık yerle bir olduğu belirtildi. Hastaneye destek veren Suriye Amerika Tıp Derneği'nden Adham Sahloul, "Sığınak delici bomba, 10 metrelik bir çukur açtı. Hastane artık tamamen kullanım dışı" dedi.

'UÇUŞA YASAK BÖLGE OLABİLİR'
Diğer taraftan ABD'nin, Rusya ile Suriye konusunda işbirliğini askıya almasının yankıları sürüyor. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Birçok taahhüt vermesine rağmen bunları yerine getirmeyen Rusya, herkesin sabrını tüketmişti" dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise, ABD'nin sorumluluğu Rusya'nın üzerine yıkmaya çalıştığını bildirdi. ABD'nin B Planı olarak, muhaliflere karadan havaya güdümlü füzeler gibi güçlü silahlar vermesi ya da Rusya'ya yaptırımlar uygulaması bekleniyor. ABD merkezli Fox News kanalına açıklama yapan üst düzey üç ABD'li askeri yetkili de, Rusya'nın SA-23 Gladiator olarak adlandırılan anti-balistik füze savunma sisteminin Suriye'nin Tartus Limanı'na ulaştığını söyledi. "Rusya, Suriye rejiminin savaşta halkına karşı kullanmayı tercih ettiği silahlar olan klorin gazı, varil bombalarına gözlerini kapatıyor" diyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Suriye çapında sürdürülebilir ve uygulanabilir bir çatışmaların durdurulması anlaşması için çalışmayı sürdüreceklerini belirterek, bu anlaşmanın belirlenen bölgelerde Suriye ve Rus uçaklarının uçmamasını da kapsadığını vurguladı. Öte yandan Rusya Sanvunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'ye S-300 hava savunma füze sistemi gönderdiklerini duyurdu.

GÜVENLİK KONSEYİ'NDE DEĞİŞİKLİK SİNYALİ
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad el Huseyin, Halep'teki durumun, "BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin veto yetkisinin kısıtlanması yolundaki öneriler" dahil, cesur yeni girişimleri gerekli kıldığını söyledi. Zeid, değişikliklerin, Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin önüne getirmesine imkan vereceğini belirtti.

BİZE ULAŞIN