İngiltere, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini askıya alıyor

İngiltere Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin "yaşam" ve "özgürlük hakkı" maddelerini askıya almayı planlıyor. Gerekçe ülke dışında görev yapan İngiliz askerlerine yönelik açılacak davaların önüne geçmek...

İngiltere, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini askıya alıyor

İngiltere yurtdışında görev yapan İngiliz askerlerine açılabilecek davaları önlemek için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki "yaşam" ve "özgürlük hakları" maddelerini askıya almayı görüşüyor.

Açıklamayı yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, askerlerin savaş bölgelerindeki muamelelerinden ötürü cezalandırılma endişesinin önüne geçmek istediklerini belirtti.

Bu durum , savaş bölgelerindeki İngiliz askerlerine insan haklarını çiğneme hakkı kazandırmakla aynı anlama geliyor.

İNGİLTERE'DEN SKANDAL DÜZENLEME

"Can sıkıcı ve yanlış suçlamalarla uğraşmayacağız" diyen İngilterere Başbakanı, gelişmeyi, Irak ve Afganistan'daki askerlere 'kolaylık' sağlamak olarak değerlendirdi.

May, "Son zamanlarda insan hakları yasalarının askerlere zarar veren iddialara neden olduğunu gördük. Bu da askerlerde endişeye neden oluyor. Askerlerimize zarar veren iddialara neden olan bu endüstriye son vermeliyiz. Savaştıkları zaman ülkemizi savunmak için gerekli olan şeyleri yapabilecekleri konusunda kendilerine güvenmeliler" dedi.

Düzenleme hayata geçirilirse, savaş bölgelerindeki İngiliz askerleri yargılanıp ceza alma riskinden kurtulacak.

.
BİZE ULAŞIN