Vetonun faturasını Halep halkı ödüyor

Vetonun faturasını Halep halkı ödüyor

Fransa ve Rusya’nın BM’deki Suriye tasarılarının karşılıklı veto edilmesi, 6 yıllık savaşı sona erdirme umutlarını yok etti. Batı ile Rusya arasındaki “veto yarışının” bedelini masumlar ödeyecek

  • Dünya
  • Pazartesi 10.10.2016
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda dile getirdiği "Veto hakkının sorumsuzca kullanımının bedelini çocuklar, kadınlar ve siviller ödüyor" uyarısı gerçek oldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan iki çözüm tasarısı da daimi üyelerin vetosuyla karşılaştı. BMGK'da veto hakkı bulunan 5 daimi üyeden Rusya, Fransa'nın sunduğu ve "Halep'e yönelik hava saldırılarının kesilmesini" öngören tasarıyı veto etti. Rusya, böylelikle Suriye konusunda beşinci kez veto hakkını kullanmış oldu. Rusya'nın, içinde hava saldırılarına dair hiçbir ifade geçmeyen tasarısı ise ABD, Fransa ve İngiltere tarafından veto edildi. Halepli siviller bombardıman ve kuşatma altında yaşarken, BMGK üyelerinin temsilcileri, birbirlerini suçlamayı sürdürdü. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, "Veto yetkisinin, kitlesel katliamlarda kullanılamaması gereğine daha fazla ikna olduk" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da "Halep'te savaş suçu işleyenler, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde cezasını çekecek" diye konuştu. Uluslararası camia bu tartışmaları yaparken, Esad rejimi ise 2012'den beri giremediği Halep'in doğusundaki muhalif mahallelerinde ilerleyişini sürdürüyor.

RUSYA: SÖMÜRGECİSİNİZ
İngiltere'nin BM Temsilcisi Matthew Rycroft da Rusya'nın tasarısını' dikkat dağıtmak için ortaya atılmış alaycı bir girişim olarak' nitelerken, Rusya'nın BM Temsilci Vitali Çurkin "Bağımsız ülkelerin içişlerine müdahale etmekten vazgeçin, sömürgeci alışkanlıklarınızı bırakın, belki o zaman bazı bölgelerdeki durum iyileşir" şeklinde cevap verdi.
BİZE ULAŞIN