Lozan’da sürpriz Suriye zirvesi

Rus Dışişleri Bakanı’ndan Suriye’de ateşkesle ilgili flaş açıklama. Rusya, Türkiye ve ABD’nin de aralarında olduğu ülkeler Lozan’da Suriye krizini görüşecek

Lozan’da sürpriz Suriye zirvesi
CNN televizyonuna röportaj veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de ateşkesi sağlamak için Türkiye, Rusya, ABD ve Suudi Arabistan'ın da arasında olduğu ülkelerin dışişleri bakanlarının aynı masada toplanacağını bildirdi. Lavrov, "Sahada olanlar üzerinde doğrudan nüfuzu bulunan ülkelerle bir toplantı yapmak istiyoruz. Genel bir oturum değil, iş görüşmesine benzeyen dar formatta bir toplantı yapmak istiyoruz" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, "Görüşmenin, Rusya-ABD anlaşmasındaki ilkelere dayanarak ciddi bir diyalog başlatmasını umuyorum. Bir önceki anlaşma geniş biçimde kabul gördü ancak gerçekte hiçbir zaman başlamadı" ifadesini kullandı.

'ABD ATEŞKESİ İHLAL ETTİ'
Lavrov, ateşkesin başarısız olmasında ABD'nin parmağı olduğuna da işaret etti. Rus Bakan, "Ateşkes, Suriye ordusu mevzilerine saldıran ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından ihlal edildi. Bunu yapmamaları gerekiyordu" diye konuştu. Öte yandan Lavrov, ABD'nin anlaşma kapsamındaki ılımlı muhalifleri eski adı El Nusra Cephesi olan Fetih El Şam'dan ayırt etme yükümlülüğünü yerine getirmek istemediğini vurguladı. Lavrov, "ABD'lileri teröre destek vermekle suçlamak istemiyorum ancak El Nusra ile ilgili eylemleri beni son derece şüphelendiriyor" dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, dışişleri bakanlarının İsviçre'nin Lozan şehrinde bir araya geleceğini belirtti. Türkiye'yi Lozan'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek.
BİZE ULAŞIN