Mars’ta ABD’ye komşu geliyor!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Rusya’nın uzay kurumu Roscosmos’un önümüzdeki hafta Mars’a indireceği uzay aracı “ExoMars”, Kızıl Gezegen’de jeolojik ve biyolojik kanıtlar arayacak

Mars’ta ABD’ye komşu geliyor!

Her şey yolunda giderse ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Kızıl Gezegen'e araç indiren tek uzay ajansı olma ayrıcalığını kaybedecek. Teknoloji sitesi Gizmodo'nun haberine göre Rusya ve Avrupa'nın ortak girişimi sonucu geliştirilen "ExoMars" isimli araç, Mars'ta jeolojik ve biyolojik faaliyetlere dair kanıtlar bulmak üzere tasarlandı. Şu anda Mars yolunda olan "ExoMars"ın gezegenin yörüngesine 19 Ekim'de ulaşması planlanıyor. Uzay aracı gezegene vardığında kendisini oluşturan Trace Gaz Uydusu (TGO) ve Schiaparelli uzay aracı birbirinden ayrılacak. TGO düşük rakımlı bir uydu olarak çalışmaya başlayacak ve Mars'ın atmosferindeki metan gazı, su buharı ve diğer gaz izlerini arayacak. Schiaparelli de paraşüt ve üç hidrazin iticiyle gezegenin yüzeyine tek parça olarak ulaşacak. ESA'nın web sitesinde verilen bilgiye göre, Schiaparelli ilk kez gezegendeki elektrik alanlarını ölçümleyecek ve bu ölçümler daha sonraki misyonlar için kullanılacak.

DENEME İLK DEĞİL
Mars'a bir uzay aracı indirmek ne ESA ne de Rusya için büyük bir rekor. 1960'lı ve 70'li yıllarda Sovyetler Birliği, Kızıl Gezegen'e bir dizi uzay aracı göndermişti. Ancak bu araçlar gezegene çakılmış, çarpmanın etkisiyle kısa zamanda devre dışı kalmış ve hedeflerini tam olarak gerçekleştirememişti. 2003'te de ESA'nın "Beagle 2" isimli aracı Mars'ın yüzeyine ulaşmış ancak araca enerji sağlayacak güneş panellerini konuşlandıramamıştı. Enerjisiz kalan aracın Dünya ile irtibatı kesilmişti. 2011'de Rusya'nın "Phobos" isimli uzay aracı, fırlatıldıktan sonra Dünya'nın yörüngesinden çıkamayıp yeryüzüne düşerek atmosferde yanmıştı.

YAŞAM İZİ PEŞİNDE
EXOMARS, 2030'lu yıllarda insan gönderilmesi planlanan Mars'ta hayat olup olmadığını araştıracak. Trace Gaz Uydusu (TGO) ve Schiaparelli isimli iki parça Mars'ın yüzeyine inecek. TGO gezegenin atmosferindeki gazları ölçerken, Schiaparelli yüzeyde jeolojik ve biyolojik yaşam izi bulmak için toprak örnekleri toplayacak.

EXOMARS 2016: KIZIL GEZEGEN GÖREVİ
Misyonun amacı Mars'ta hayat olup olmadığını araştırmak.
İniş modülü "Schiaparelli" Gelecek Mars misyonlarında yer alacak araçların ve araştırma platformlarının nasıl konuşlandırılacağını test etmek için kullanılacak
  • 14 Mars 2016: Proton roketle fırlatılış
  • 16 Ekim: Schiaparelli TGO'dan ayrılacak
  • 19 Ekim: TGO Mars'ın yörüngesine varacak, Schiaparelli de Mars'ın yüzeyine inecek
  • 19-23 Ekim: Schiaparelli ölçüm alacak
  • Aralık 2016-Aralık 2017: TGO'nun yörüngesi Mars'a uygun bir mesafede konuşlandırıldı
  • Aralık 2017: TGO ölçümlemeye başlayacak
  • 2018 veya 2020 Yeni ExoMars misyonu: Mars yüzeyinde organik madde aramak
BİZE ULAŞIN