ÖSO Dabık’ta ilerliyor

ÖSO Dabık’ta ilerliyor

Muhalifler, Halep’in kuzeyinde DEAŞ’ın elindeki son bölge Savran’a ilerliyor. Operasyonda 4 köy alındı, Dabık köyüne kadar girildi. Yerel kaynaklara göre Türk tankları da muhaliflerle birlikte köye ulaştı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD'nin başını çektiği koalisyon tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, DEAŞ elindeki Savran'a dün saldırı başlattı. Reuters, saldırıya havadan destek sağlandığını duyurdu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Suriye'de muhaliflerin ülkenin kuzeybatısında bulunan Dabık kasabasında operasyonuna başladığını duyurdu. DEAŞ'ın sembolik bir önem taşıyan Dabık'ta bin 200 savaşçısının olduğu ifade ediliyor.

TÜRK TANKLARI GİRDİ
Operasyon dün sabah saatlerinde başladı. ÖSO güçleri ilk olarak DEAŞ kontrolündeki kontrolündeki Galanya köyünü ele geçirdi. TSK'ya bağlı kara unsurları Fırtına obüs ve tanklarla Savran'a yoğun topçu atışıyla operasyona destek sağlarken uçaklar da havadan DEAŞ hedeflerini bombaladı. Öğle saatlerinde ise ÖSO'ya bağlı El Hamza Tugayı Savran saldırısını başlattıklarını duyurdu. Halep kuzeyinde "DEAŞ'ın son cep bölgesi" olan Savran ve Dabık bölgesine yönelik ÖSO operasyonunda Dabık etrafındaki Tlalin, Soran Ahtimlat, Mazare' al-Kuwaiti, Arshaf köyleri ÖSO kontrolüne girdi. Öğleden sonra ise ÖSO'ya bağlı güçlerin Savran'ın güneyindeki ilk köy olan Dabık'a ulaştıkları bildirildi. Muhaliflerin sosyal medya hesaplarından Türk tanklarının da bölgede bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Operasyonda Dabık köyünün sınırındaki İrshak köyü de son olarak ÖSO güçlerinin kontrolüne girdiği bildirildi.

80 HEDEF VURULDU
Genelkurmay, dünkü operasyonlarda bölgede 80 DEAŞ hedefinin imha edildiğini duyurdu. 53'üncü gününe giren operasyonda, Rai doğusundaki Taşlıhöyük'te DEAŞ direnişi nedeniyle ilerleme sağlanamadığı, çatışmada 4 muhalif askerin yaralandığı bildirildi.

SONRAKİ HEDEF EL BAB
Dabık operasyonu için günlerdir hazırlık yaptıklarını söyleyen Sultan Murat Tümeni Saha Komutanı Yusuf Salih, "Dabık köyü DEAŞ'ın kara propandası için çok önemli bir nokta. Aynı zamanda bizi El Bab'a götürecek yolu açacak. 3 gün önce Dabık'ın kuzeyinde bulunan Duvaybık Köyü'nü aldık. Ardından Aktarin Köyü'nü ele geçirerek DEAŞ militanlarının bütün ikmal yollarını kestik. Şimdi hedefimiz Dabık'ın batısında bulunan Savran Köyü. Savran ve Dabık'ı almak için ÖSO ile birlikte harekete geçtik. Dabık'ı aldıktan sonra El Bab'a doğru ilerlemeye başlayacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN