Sonuç çıkmadı

Suriye’deki son ateşkesin çökmesiyle müzakereleri durduran ABD ve Rusya, dün Lozan’da tekrar bir araya geldi. Türkiye’yi Bakan Çavuşoğlu’nun temsil ettiği zirvede bir karar alınamadı

Sonuç çıkmadı

Şam rejiminin Halep'teki katliamları sürerken ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan, İran, Irak, Katar, Ürdün ve Mısır dışişleri bakanları Suriye savaşına çözüm yolları aramak için İsviçre'nin Lozan şehrinde bir araya geldi. Beau-Rivage Palace Oteli'nde yapılan ve 5 saat süren toplantıda, ateşkesin sağlanabilmesinin modaliteleri ve özellikle Halep'e insani yardımların ulaştırılması konusu üzerinde duruldu. Türkiye'nin Halep'e insani yardım ulaştırılması için uluslararası bir konvoy oluşturulmasını teklif ettiği toplantıda, katılımcı ülkeler bir anlayış birliğine varamadı.

Lozan'da Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantının Uluslararası Suriye Destek Grubu Toplantısı olmadığı için somut bir kararın çıkmadığını kaydetti. Çavuşoğlu, "Acilen insani yardımların Halep'e ulaştırılması gerekiyor. Hiç ayrım yapmadan. Bizim bir önerimiz oldu. Uluslararası bir konvoy oluşturulsun. Farklı ülkelerin bayraklarıyla ve TIR'larıyla yardımları ulaştıralım. Hem bu sembolik olur, hem de bu konvoylara müdahale de olmaz" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Lozan'da, Suriye'deki şiddetin azaltılması ve insani yardımların ulaştırılması dahil "önemli müttefiklerle" çok taraflı görüşeceği duyurmuştu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, bu toplantıyla askıya alınan Rusya-ABD anlaşmasında yer alan prensipler temelinde bir diyaloğun başlatılmasını ümit ettiğini belirtmişti.

Müzakerelerde hem ikili hem de çok taraflı oturumlar gerçekleştirildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus mevkidaşı Lavrov'la görüşerek, Suriye'de Kurban Bayramı'nın birinci günü 12 Eylül'de devreye giren ancak bir hafta dayanabilen ateşkesin ardından ilk kez iki ülke arasındaki teması kurmuş olmuş oldu. Aralarında Çocukları Koruma Vakfı, Oxfam ve Norveç Mülteci Konseyi'nin de bulunduğu bir çok sivil toplum kuruluşu, "Halep'in doğusunda en az 72 saatlik ateşkes uygulansın" çağrısında bulundu.

'SAVAŞ SUÇUNA ÇOK YAKLAŞILDI'
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Paderborn kentinde, başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin gençlik örgütü Genç Birlik tarafından düzenlenen "Almanya Günü"nün (Deutschlandtag) açılışında yaptığı konuşmada, Suriye'deki gelişmelere değinerek, Halep'in bombalanmasının "insanlık dışı" olduğunu belirtti. Merkel, "Savaş suçlarına çok yaklaşıldığını düşünüyorum. Savaş suçu işlenip işlenmediğine Uluslararası Adalet Divanı karar verecektir" dedi.

TÜRK İSTİHBARATI KURTARDI
Dünya turu yaparken üç yıl önce Suriye'de teröristler tarafından kaçırılan Konstantin Juravlev isimli Rus vatandaşı, serbest bırakılarak Moskova'ya döndü. Rus istihbaratı FSB tarafından ülkesine geri götürülen 35 yaşındaki Juravlev ülkede hem ailesi hem de medya tarafından coşkuyla karşılandı. TürkRus.com sitesinin haberine göre Komsomolskaya Parvda gazetesi haberi manşetinden Rus vatandaşının Suriye'deki rehin hayatından "Türkler tarafından kurtarıldığını" duyurdu.

BİZE ULAŞIN