Mars yolcusu kalmasın!

NASA, uzun zamandır planladığı Mars yolculuğu için Kızıl Gezegen’e gideceklerin isimlerini çıkarmaya başladı. Adayları geniş çaplı bir eleme süreci bekliyor

Mars yolcusu kalmasın!
Space X2in patronu Elon Musk, 2030'da gerçekleşmesi düşünülen yolculuğun 2024'te yapılması ve gönderilen insanların Mars'a 2025'te varabileceğini de açıklamıştı. Bu yıl Meksika'da 28 Eylül'de düzenlenen 67'nci Uluslararası Uzay Yolculuğu Kongresi'nde konuşan Musk'a göre Mars'ta otonom bir üsse sahip ilk koloni, 40 yıl içinde gezegende olacak. Mars'a gidecek gönüllüleri yaklaşık 6 ay sürecek bir yolculuk bekliyor. Mars kolonisinin bu durumda ölüm riskini göze almış olması da gerekiyor.

ASTRONOTLAR EĞİTİM VERECEK
Kızıl Gezegen'e gidecekler gezegenin zor koşullarına maruz kalacak ve bu nedenle barınacakları uzay aracında sürekli arıza çıkması da olası. Bu nedenle ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) göndereceği Mars kolonisinde farklı konularda uzmanlığı olan ve becerikli kişilere büyük ihtiyaç var. 2030'a kadar NASA'nın adayları içinde farklı rekabet aşamaları geniş çaplı bir eleme sürecinden geçirmesi bekleniyor. Mars yolcuları eğitim sürecinde ise daha önce uzaya çıkmış astronotların deneyimlerinden faydalanacak.

AFİŞLER HAZIR
NASA, Mars'a gitmek için gönüllü bulmak üzere bir kampanya başlattı. Kampanya için birbirinden renkli afişler hazırlandı. "Mars'ın size ihtiyacı var" sloganıyla başlatılan kampanyanın ilk duyurusunun yapıldığı ana afişinden Kızıl Gezegen'deki bir uçurumdan aşağıya inen bir astronot resminin altında "Mars'ın kaşiflere ihtiyacı var" ifadesine yer verildi. NASA web sitesinde, "Gelecekte, Mars her çeşit kaşife, çiftçiye, geometriciye ve özellikle de size ihtiyacı var. Hadi, bize katılın" mesajını yayımladı. NASA'nın iş ilanı tarzında hazırladığı afişlerde de "Çifçiler aranıyor", "Kaşifler aranıyor", "Mimarlar aranıyor", "Montajcılar aranıyor" ve "Teknikerler aranıyor" gibi duyurulara yer verildi.
BİZE ULAŞIN