Türk askerlerinin eğittiği Ninova Muhafızları Musul'da

Irak ordusu, Musul'a büyük harekatını başlattı. Eski adı Haşdi Vatani olan Ninova Bekçileri adlı Sünni milis güçlerinin de harekata katıldığı belirtildi. Bu güçler, Türk askerleri tarafından Başika kampında eğitilmiş, iyi donanımlı ve yetkin bir grup. Üstelik Musul'daki çatışmaların bir mezhep savaşına dönmemesi için bu Sünni grubun operasyona katılması dengeleyici bir faktör olarak görünüyor.

Türk askerlerinin eğittiği Ninova Muhafızları Musul'da

Irak'tan beklenen son dakika haberi geldi. Irak Başbakanı İbadi, iki yıldır DEAŞ'in elinde bulunan Musul'u kurtarma operasyonun başladığını duyurdu.

Peşmerge, ABD askerleri ve Irak ordusunun yaptığı operasyonda Sünni güçlerin de yer aldığı açıklaması, Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi'den geldi.

Nuceyfi, "Operasyona Sünni güçler de katılıyor. Ninova Muhafızları, Perşmerge ile birlikte hareket ediyor" dedi.

MUSUL OPERASYONU BAŞLADI!

Eski adıyla Haşdi Vatani yeni adıyla Ninova Bekçileri, ilk olarak Bağdat yönetiminin isteğiyle kuruldu. Ama daha sonra Irak Hükümeti'nin desteğini çektiği Ninova Bekçileri, ilk örgütlenme aşamasını eski Ninova Valisi Esil Nuceyfi'nin öncülüğünde tamamladı.

Başlangıçta sadece Musullu gönüllülerden oluşan Haşdi Vatani'ye, Türkiye, Başika kampında eğitim vererek destek oldu.

Uzun süre eski Vali Nuceyfi'nin oğlu Abdullah Nuceyfi tarafından yönetilen milis güçlerinin sayısı 10 bini buluyor. Bunlar arasında Sünni Araplar, Kürtler ve Türkmenler ile bazı Ezidi gruplar bulunuyor.

ORGENERAL AKAR VE DUNFORD'DAN MUSUL AÇIKLAMASI

Musul operasyonu öncesinde eski Ninova Vilayeti Valisi Esil Nuceyfi, Ninova Bekçileri güçlerinin operasyona katılmasını, İslam İttifakı'nın iki önemli gücü Suudi Arabistan ve Türkiye'nin bu operasyona lojistik katkı sağlamasını istemişti.

Ezidilerin de "Ninova Bekçileri" saflarında savaştıklarını belirten Nuceyfi, Musul'un DEAŞ tarafından temizlenmesinden sonra Ezidilerin yaşadığı Sincar'ın, yine Ninova vilayetinin ilçesi olarak kalması gerektiğini savunmuştu. Sincar, son bir yıldır Kürt Özerk Yönetimi'nin kontrolü altında bulunuyor.

BİZE ULAŞIN