Halep’te savaş suçu işleniyor

Suriye iç savaşının en ağır saldırılarından birine hedef olan Halep’teki trajediye AB sert tepki gösterdi. Üye ülkelerin dışişleri bakanları Rusya ve Şam’a ‘savaş suçu’ uyarısında bulundu

Halep’te savaş suçu işleniyor
Birleşmiş Milletler (AB) ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Halep'te savaş suçu işleniyor olabileceğine dikkat çeken açıklamalarının ardından, Avrupa Birliği (AB) de konuyla ilgili bir bildiri yayımladı. Lüksemburg'da bir araya gelen AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Şam rejimi ve Rusya'yı kınadı. Esad rejimiyle Rus uçaklarının ayrım gözetmeksizin ve kasten sivilleri hedef aldığını belirten bildiride, bu saldırıların 'savaş suçu' sayılabileceği ifadeleri yer aldı. "AB bu nedenle, rejim ve müttefikleri tarafından sivil nüfusa, insani yardım ve sağlık personeline, sivil ve insani altyapıya dönük aşırı ve orantısız saldırıları kınıyor" denilen bildiride Halep üzerindeki askeri uçuşlara acilen son verilmesi gerektiği belirtildi. AB, aynı zamanda ülke çapında çatışmaların durdurulması, kuşatmaların kaldırılması ve insani yardım geçişine izin verilmesi çağrısında bulundu.

'8 SAATLİK ATEŞKES YETMEZ'
Rusya Genelkurmay Başkanlığı ise, yarın insani yardım malzemelerinin geçişi için 8 saatlik bir ateşkes uygulayacaklarını duyurdu. Ateşkesin Halep'i kapsayacağı ve yerel saatle 08.00 ila 16.00 arasında geçerli olacağı duyuruldu. Açıklamada ateşkes boyunca Halep'ten İdlib'e geçişlere de izin verileceği belirtildi. Ancak BM Sözcüsü Stephane Dujarric "Çatışmalara verilen herhangi bir arayı olumlu karşılarız, ancak yardım ulaştırmak için daha uzun bir araya ihtiyaç var" diyerek, bu ateşkesin işe yaramayacağını kaydetti. Birleşmiş Milletler'in daha önce Halep'e gönderdiği insani yardım konvoyları Halep yakınlarında hava saldırısına hedef olmuştu. Savaşın en zor günlerini yaşayan Halep'te, 29 Eylül'de çöken ateşkesin ardından Rus ve Esad uçakları 500'den fazla sivilin ölümüne neden oldu. Almanya ise 8 saatlik ateşkesin uzatılmasını istedi.

DEAŞ'TAN KAÇIP ÖSO'YA SIĞINDILAR
Suriye'nin kuzeyinde DEAŞ'tan temizlenen güvenli koridorda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altındaki Ceyşu't-Tahrir tarafından kurulan kampta, onlarca eski militan ve aileleri hem rehabilite ediliyor hem de korunuyor. Kamptaki militanların çoğunu Halep'in doğu kırsalında DEAŞ'ın kontrolündeki beldelerden kaçanlar oluşturuyor. Militanların arasında Fransa, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleriyle, bazı Arap uyruklular bulunuyor.
BİZE ULAŞIN