TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

İslam dünyasında FETÖ’ye yer yok

Birleşmiş Milletler’den sonra 57 üye ülkeyle en büyük kurum olan İİT’de FETÖ’nün terör örgütü olduğu kabul edildi. Üyelere “Türkiye’nin hassasiyetlerini gözetin” denildi

İslam dünyasında FETÖ’ye yer yok
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 43'üncü Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, İslam dünyası ve Türkiye açısından son derece önemli kararların alınmasıyla sonuçlandı. Toplantıda, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye'de giriştiği kanlı darbe girişimi şiddetle kınanarak, örgüte karşı Ankara'nın aldığı önlemler desteklendi. Dışişleri Bakanları zirvesinde ayrıca FETÖ terör örgütü olarak ilan edildi. Karar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yoğun girişimiyle alındı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 2 gün boyunca yaptıkları girişim sonucu İİT'nin FETÖ'yü terör örgütü olarak ilan etmesinin "önemli bir milat" olduğunu vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, İİT toplantısının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hassasiyetlerimizi anlayarak dayanışma gösteren ve FETÖ'yü terör örgütü ilan eden İslam İşbirliği Teşkilatı'na teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ORTAK POLİS TEŞKİLATI
İİT'nin yaymladığı bildirinin 5'inci maddesinde ise Türkiye'nin 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin arkasında olan FETÖ'ye karşı yürüttüğü mücadeleye vurgu yapıldı. Söz konusu maddede İİT üyesi ülkelere FETÖ'ye karşı Türkiye'nin hassasiyetlerini gözetmeleri tavsiye edildi. Konseyde alınan kararlarla, terörizmle ve organize suçlarla ortaklaşa mücadele için İstanbul'da kurulacak İİT Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi'nin temel yasasıyla ilgili olarak yapılan çalışmaları takdirle not edildi. Türkiye'de bu çalışmaların tamamlanmasına yönelik düzenlenecek toplantı memnuniyetle karşılandı.
BİZE ULAŞIN