Musul operasyonu sonrası 5 bin 640 kişi...

BM, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonun başlangıcından bu yana 3 bin 700'ü dün olmak üzere toplam 5 bin 640 kişinin yerlerinden olduğunu duyurdu.

Musul operasyonu sonrası 5 bin 640 kişi...

BM İnsani İşler Ofisinden yapılan açıklamaya göre evlerinden olan kişilerin çoğuna Musul'un güneyindeki Kayyara bölgesinde, bir kısmına ise Erbil yakınlarındaki Debaga'da hazırlanan barınma merkezlerinde insani yardım ulaştırılıyor.

Açıklamada, Musul yakınlarında halen 60 bin kişilik barınma merkezinde bulunduğu, bu rakamın 250 bine çıkarılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Yerlerinden edilenlere yiyecek, barınma, su ve sağlık gereçleri sağlandığı kaydedilen açıklamada, çatışmaların yoğun nüfuslu bölgelere ilerlemekte olduğu ve Musul'un DEAŞ kontrolündeki bölümlerinde yaşayanların güvenliğinden endişe edildiği vurgulandı.

BM'den daha önce yapılan açıklamada, gelecek haftalarda 200 bin kişinin evsiz kalabileceği, ilerleyen süreçte ise en kötü senaryoya göre 1 milyon kişinin Musul'u terk etmek durumunda olabileceği ve bunlardan 700 bininin barınağa gereksinim duyabileceğibelirtilmişti.

BİZE ULAŞIN