DEAŞ, koalisyon uçaklarının bombardımanını böyle engelemeye çalışıyor

Musul operasyonu kapsamında kurtarılan bölgelerde DEAŞ terör örgütünün koalisyon uçaklarının görüşünü engellemek üzere yakmak için yol kenarlarına dizdiği binlerce kamyon lastiği bulundu. Yol kenarlarına sıralı şekilde dizilen lastiklerin olası hava harekatlarında yakılarak, siyah duman çıkarıldığı ve böylece koalisyon uçaklarının görüşünün engellenmeye çalışıldığı belirtildi. Bu arada operasyonda ele geçirilen bir köyde DEAŞ'ın bölgedeki en büyük bomba imalathanesi de tespit edildi.

DEAŞ, koalisyon uçaklarının bombardımanını böyle engelemeye çalışıyor

Musul'un DEAŞ terör örgütünden kurtarılması için Irak ordusu ve peşmerge güçleri tarafından başlatılan operasyon devam ediyor. Operasyon kapsamında Musul'un doğusunda bulunan Bertılla ve Hamdaniye kasabalarında çatışmalar şiddetlenirken, Irak ordu birliklerine bağlı komando taburları da Bertılla bölgesine sevk edildi. Irak ordu birliklerinin Bertilla kasabasının bir bölümünü kontrol altına aldığı bildirilirken, çatışma bölgesinden de çok sayıda ambulans çıktığı dikkat çekti.

DEAŞ MİLİTANLARININ KERKÜK’E GİRİŞİ KAMERADA

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Musul ile son sınırı olan Bertılla'da karayolu toprak dökülerek kapatılırken, aynı noktada çok sayıda peşmerge mevzisi de oluşturuldu. Bu arada Bertılla'da DEAŞ'ın geri çekildiği bölgelerdeki işyerlerinde yoğun hasar oluştuğu gözlendi. DEAŞ'dan kurtarılan köylerde yaşayan ve daha önce göç eden çok sayıda sivilin de evlerindeki eşyaları kamyonlara yükleyerek götürdükleri dikkat çekti.

YAKILMAYA HAZIR KAMYON LASTİKLERİ

Musul operasyonunu sonucunda peşmerge güçlerinin eline geçen bölgelerde DEAŞ terör örgütü mensuplarının kullandığı ilginç yöntemler de ortaya çıktı. DEAŞ mensuplarının koalisyon uçaklarının bombardımanını engellemek için Musul- Erbil karayolunun kenarına yerleştirdiği binlerce kamyon lastiği DHA ekibi tarafından görüntülendi. DEAŞ mensuplarının karayolunun her iki tarafına bıraktığı lastikleri yakarak siyah duman çıkardıkları ve bu şekilde koalisyon uçaklarının görüşünü kısıtlayarak, bombardımanları engelemeye çalıştıkları belirtildi. Musul yolunun kenarına bırakılan binlerce lastik ilginç görüntüler oluştururken, teröristlerin karayolunun ortasındaki toprak alanı da ateşe vererek uçakları engellemeye çalıştıkları kaydedildi. DEAŞ'dan kurtarılan çok sayıda köyün içinden geçen yollarda da binlerce kamyon lastiği bırakıldığı ve bazılarının daha önceden yakıldığı dikkat çekti. Bölgedeki peşmerge sorumlusu Ekrem Hüseyin, teröristlerin bu yöntemi uçaklara karşı çok sık kullandığını söyledi.

'DEAŞ TEHLİKESİ YÜZDE 90 ORANINDA ORTADAN KALKTI'

DEAŞ'IN BOMBA İMALATHANESİ

Musul operasyonunun ilk aşamasında ele geçirilen Cakuli Köyü'nde de DEAŞ'ın bölgedeki en büyük bomba imalathanelerinden biri ortaya çıkarıldı. Koalisyon uçakları tarafından vurulan bomba imalathanesinde terör örgütünün saldırılarda kullandığı çok sayıda motosiklet bulunduğu görüldü. İmalathanede kullanıma hazır el yapımı bir roket başlığı ve bomba yapmında kullanılan çok sayıda metal parçası ve tüpler bulundu. Yetkililer teröristlerin burada imal ettikleri bombaları motosikletlere yükleyip saldırı gerçekleştirdiğini söyledi. DEAŞ'dan kurtarılan Cakuli köyünde çok sayıda ev ve işyerinin hasar gördüğü görülürken, duvarlarda terör örgütünün bayrağının çizili olduğu dikkat çekti.

DEAŞ'IN EN BÜYÜK TEHDİDİ FOTOĞRAFLANDI

BİZE ULAŞIN