DEAŞ’tan evlere bombalı tuzak...

Bertılla kasabasının temizlenmesinin ardından, eşyalarını almak için geri dönen halk, “DEAŞ bombalı tuzaklar kurmuş, evlere giremiyoruz” diyor. Musul operasyonuna katılan peşmerge güçleri ise Irak ordusuna yer açmak için çekiliyor

DEAŞ’tan evlere bombalı tuzak...
Irak'ta terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Musul'u kurtarmaya yönelik tarihi operasyonun 6'ncı gününde, şehrin kuzeydoğusundaki Naveran Cephesi'nde peşmerge ile DEAŞ'lı teröristler arasında yaşanan yoğun çatışmalar Hemdaniye ilçesi ile Bertılla kasabası özgürleştirildi. Irak güçleri, sembolik bir önemi olan Bertılla kasabasında Hıristiyanlara ait kilisede arama yaptı. Hazır Cephesi'nde Irak Ordusu için Musul'a giden yolu açan peşmerge birlikleri bölgenin kontrolünün sağlanmasının ardından geri çekilmeye başladı.

BERTILLA KURTARILDI
Irak ordusu, DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un güneydoğusudaki Hemdaniye ilçesi ve kuzeydoğusunda yer alan Bertılla kasabasını tamamen kontrol altına aldı. Aynı zamanda orduya ait "Altın Gücü" diye adlandırılan anti terör timleri, Hıristiyan gönüllü güçlerle birlikte kentin kuzeydoğusunda Hristiyan ve Ezidilerin yaşadığı Bertilla kasabasında da hâkimiyeti sağladı. Hemdaniye ilçesi ve Bertılla kasabasına çok sayıda zırhlı aracın sevk edilmeye devam ettiği kaydedildi. Hemdaniye ilçesi Musul kent merkezinden 30, Bertılla kasabası ise 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

KİLİSEDE ARAMA YAPILDI
Bertilla kasabasında kontrolün sağlanmasının ardından, bölgede Hıristiyanlara ait kilisede arama yapıldı. Irak Ortak Operasyonlar Komutanı Talip Şigati, güvenlik güçlerinin Bertılla'nın tamamında kontrolü sağladığını, kasabanın özel ve sembolik anlam taşıdığını söyledi. Musul'a doğru ilerleyişine devam eden Irak Ordusu ve peşmergeleri durdurmak isteyen DAEŞ ise canlı bomba eylemleri düzenlemeye devam ediyor. Öte yandan Hazır Cephesi'nde Musul Yolu'nu Irak Ordusu için açan peşmergeler geri çekilmeye başladı. Hazır Cephesi'ni Irak Ordusu'na bırakan Peşmerge birlikleri Kerkük ve Musul arasında kalan bölgede DEAŞ kontrolündeki Havice bölgesine kaydırıldı.
Bertilla kasabası ve çevresinde, Irak Ordusuve peşmerge'nin DEAŞ teröristlerini Musul'a doğru süpürmesinin ardından, yıllardır evlerine giremeyen vatandaşlar eşyalarını kurtarmak için geri döndü. Evdeki eşyalarını kamyonlara yükleyerek çıkartan Servan Robar, "Biz 19 kişilik bir aileyiz. Köyümüzü DEAŞ bastığında kaçmak zorunda kaldık. Peşmergenin köyümüzü geri aldığını duyunca Erbil'den hemen buraya geldik. Şimdi eşyalarımızı alıp Erbil'e döneceğiz çünkü köyde mayın ve EYP temizliği bitmedi. Evlerimize girmeye korkuyoruz. Bırakıp kaçmak zorunda kaldığımız evde DEAŞ'lılar yaşamış. Evimizde hiç tanımadığımız insanların fotoğrafları çıktı. DEAŞ tamamen temizlendiğinde, mayınlar ve patlayıcılılar kaldırıldığında evimize geri döneceğiz" diye konuştu.

DEAŞ'IN BOMBA İMALATHANESİ
Bu arada, Musul operasyonunda ele geçirilen Cakuli Köyü'nde de DEAŞ'ın bölgedeki en büyük bomba imalathanelerinden biri ortaya çıkarıldı. Koalisyon uçakları tarafından vurulan bomba imalathanesinde, terör örgütünün saldırılarda kullandığı çok sayıda motosiklet bulunduğu görüldü. İmalathanede kullanıma hazır el yapımı bir roket başlığı ve bomba yapmında kullanılan malzemeler bulundu.
BİZE ULAŞIN