TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Başika kurtarıldı

Irak’ın kuzeyindeki peşmerge güçleri dün sabah stratejik Başika kasabasına girdi. Musul’a 7 kilometre yaklaşılan operasyona Türk ordusu da obüslerle destek verdi

Başika kurtarıldı
Irak'ın en büyük ikinci şehri Musul'u DEAŞ'ın elinden kurtarma operasyonu sürerken, uluslararası haber ajansı Reuters, Kürt kaynaklara dayandırdığı haberinde Başika kasabasının DEAŞ'tan arındırıldığını duyurdu. Haberde, Başika'yı DEAŞ'tan alanların, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı peşmerge kuvvetleri olduğu bilgisine yer verildi. Reuters, "Bölgedeki gazetecilere bilgi veren peşmerge güçleri Başika'ya girdiklerini açıkladı, ancak gazetecilerin kasabaya girmesine izin verilmedi" ifadelerini kullandı.

TÜRK ORDUSU DESTEKLİYOR
İlerleyen saatlerde, Türk topçularının da obüslerle desteklediği operasyonda, Başika kasabasının tamamının henüz kontrol altına alınmadığı haberi duyuruldu. Reuters muhabirleri, Başika'dan dumanlar yükseldiğini, peşmergenin ağır silahlar, keskin nişancılar, top ve tank kullandığını aktardı. DEAŞ'ın, kasabayı kuşatan kuvvetlere bomba yüklü araçlarla saldırmaya çalıştığı ancak peşmergenin bunları engellediği kaydedildi.

MUSUL'A 7 KİLOMETRE
Başika kasabası, yaklaşık 500 Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin bulunduğu kampa 15 kilometre mesafede bulunuyor. Uzmanlar, Başika'nın stratejik öneme sahip olduğunu ve bu bölgenin DEAŞ'tan temizlenmesinin Musul operasyonunda önemli bir adım olarak görüldüğünü söylüyor. IKBY merkezli haber sitesi Rudaw da peşmerge güçlerinin Başika- Musul yolunu ele geçirdiğini duyurdu. Rudaw, peşmergenin Başika ve Naveran cephelerini birleştirdiğini ve Musul'a 7 kilometre mesafede konuşlandığını aktardı. Hafta içinde Ankara, önceki gün de Bağdat'a giderek Musul operasyonuyla alakalı temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dün sabah saatlerinde de Erbil'e gitti. Carter, Erbil'de IKBY Başkanı Mesud Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani'yle bir araya geldi.

IRAK ALKOLÜ YASAKLADI
Dünyanın kamuoyu Irak'tan, DEAŞ karşısında alınacak bir zafer haberi beklerken Irak Parlamentosu toplandı ve ülkede alkolü yasaklayan bir kanun çıkardı. Parlamentoda alınan karara göre ülke genelinde alkol üretmek, satmak ya da ithal etmek yasaklandı. Kanunda, yasağı delenlere 25 milyon dinar (yaklaşık 60 bin lira) ceza verilmesi öngörülüyor. Ülkedeki gayrimüslimler ise yasağın anayasaya aykırı olduğunu, anayasanın ülkedeki azınlıklarını haklarını koruduğu itirazında bulundu.
BİZE ULAŞIN