DEAŞ yıkımı

Musul operasyonuyla DEAŞ’tan geri alınan köylerdeki yıkım içler acısı. Kanlı örgütün işgali öncesi yaşadığı Terzilla köyünü oğluyla ziyaret eden Iraklı bir baba gözyaşlarına hâkim olamadı

DEAŞ yıkımı
Irak'ın en büyük şehirlerinden Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan temizlemek için başlatılan operasyon sürüyor. DEAŞ'ın Mişrak'ta ateşe verdiği sülfür geri kazanım tesisinden yükselen zehirli duman, bölge halkını etkiledi. Zehirli dumanı soluyan iki sivil öldü. Solunum sıkıntısı çeken yüzlerce kişi de Kayyara'daki bir hastanede tedaviye alındı. Peşmerge ise 17 Ekim'den bu yana Nemrud ve Bertilla gibi 30'un üzerinde köyü geri almayı başardı. DEAŞ'lı teröristlerden temizlenen bütün köylerde savaşın izleri duruyor. DEAŞ'ın iki yıl önce Musul ve çevresini işgal etmesinin ardından bölgeden kaçan vatandaşlar, geride bıraktıkları eşyalarını almak için köylerine döndüklerinde korkunç manzarayla karşılaşıyor. Evlerin altına kazılan metrelerce uzunluktaki tüneller, sokak ortasında bırakılmış patlamamış füzeler, DEAŞ militanlarının hava saldırılarından kurtulmak için hemen hemen her sokak başında kazdığı hendeklere doldurduğu ham petroller. O köylerden biri de Terzilla. DEAŞ Musul'u işgal ettiğinde henüz bir yaşında olan Muhammet, yıllar sonra ilk kez Musul'a 27 kilometre uzaklıkta bulunan köyüne döndü. Artık tanınmaz hale gelen Terzilla Köyü'nde oğlunu elinden tutup sokak sokak gezdiren baba Mustafa Ali, oğluna doğduğu köyü anlattı. Yıllar sonra evine dönen Mustafa Ali şöyle dedi:
DEAŞ Musul'a girdiği gece yanımıza sadece sırt çantamızı ve kimliklerimizi alarak Erbil'e kaçtık. Oğlum o sırada daha bir yaşındaydı. İki yıldır Erbil'deyiz. Musul operasyonu başlayınca bir dakika bile olsun televizyonun başından ayrılmadım. Bütün operasyonu neredeyse canlı olarak takip ettim ve sonunda köyümüz kurtuldu. Ben de yanıma annemi ve oğlumu alarak köye geldim. Annem de yıllarca yaşadığı evini görmek istedi.
Buraya ilk geldiğimde gördüğüm manzara karşısında şok oldum. Köyde neredeyse her şey yıkılmış. Evlerimiz, okulumuz, her şey yerle bir olmuş. Annem yıkıntılar arasında kalan sağlam eşyaları topluyor. Yatak, yorgan ve mutfak malzemelerini alıp gideceğiz. Ben de oğlumun elinden tutup doğduğu köyü gezdirmek istedim. Her yerde petrol kuyuları ve füzeler duruyor. Çok tehlikeli olduğunu biliyorum ama yine de buraya geldim. Oğlum ve annem görsün istedim.
Bizim gibi komşularım da gelmiş. Herkesin durumu perişan. Bazı komşularımızın evinin altında tünel var, bazı komşularımızın evi yerle bir olmuş. Yinde de yıllar sonra insanın doğduğu yere dönmesi çok güzel bir duygu. Umarım bu yıkıntılar kaldırılır, her şey eski günlerine döner. Biz de tekrar evimize geliriz.
BİZE ULAŞIN