İnsani mola üç gün sürdü

İnsani mola üç gün sürdü

Rusya ve rejim güçlerinin perşembe günü Halep'te "sivillerin tahliyesi ve silahlı grupların İdlib'e doğru şehri terk etmeleri" için başlattıkları ateşkesin sona ermesiyle, Rusya destekli Esad güçleri kentte muhaliflerin yaşadığı bölgeleri yine bombalamaya başladı. Birleşmiş Milletler (BM) hava saldırılarının başlamasıyla yaralıların tahliye edilmesi ve insani yardım ulaştırma planını ertelemek zorunda kaldı. İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çatışmalar ve hava bombardımanının cumartesi gecesi başladığını söyledi. Tek taraflı ateşkes, Suriye hükümetine destek için hava saldırıları düzenleyen Rusya tarafından ilan edilmişti.

BM İNSANİ YARDIMI ERTELEDİ
BBC'ye konuşan İsmail Abdullah isimli Beyaz Bereliler adlı sivil savunma grubunda gönüllü bir HalepIi, ateşkesin hemen ardından bombardımanın başladığını söyledi. BM, cuma günü taraflardan güvenlik garantisi alamadığı için kentteki yaralıların tahliye edilmesi planının ertelendiğini açıkladı. Rusya ve Suriye hükümeti, Haleplilere insani koridorları kullanarak kenti terk etme çağrısı yapmıştı. Ancak Suriyeli muhalifler, insani koridorların yakınlarındaki çatışmalar nedeniyle kimsenin bunu yapamadığını aktardı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price ise, Esad rejimini en ağır biçimde kınadıklarını açıkladı.

MEZARLIKLAR YETMİYOR
Esad rejiminin 6 yıldır yoğun bombardımanına maruz kalan bölgelerde yaşayan Suriyeliler, ölülerini defnetmek için alternatifler üretiyor. Şam'ın Duma ilçesindeki mezarlığın dolmasının ardından ölüler ilçe dışında yapılan mezarlığa defnedildi. Bu mezarlıklar da dolunca katlı mezarlıkların yapılması kararlaştırıldı.

"ÇOCUKLAR ÖLMESİN"
İngiltere'nin başkenti Londra'da Başbakanlık konutu önünde toplanan yüzlerce kişi, Suriye'nin Halep kentindeki insani krize kayıtsız kalınmasını protesto etti. protestoya İngiliz oyuncu Carey Mulligan katıldı.
BİZE ULAŞIN