Malta'dan kalkan uçak düştü

Malta’da bu sabah kalkışından kısa süre sonra düşen uçakta hayatını kaybeden 5 kişinin Fransız yetkililer olduğu bildirildi.

Malta'dan kalkan uçak düştü

Malta'daki Uluslararası Luqa Havaalanı'ndan Libya'nın Misrata kentine gitmek üzere sabah yerel saatle 07.20'de (TSİ 08.20) havalanan ve kalkış yaptıktan çok kısa bir süre sonra düşen "N577MX" kuyruk kodlu iki pervaneli uçağa dair resmi açıklama geldi.

"LİBYA'YA GİDEN FRANSIZ YETKİLİLER..."

Kazaya ilişkin detayları sosyal paylaşım platformu Twitter'daki hesabından açıklayan Malta Başbakanı Joseph Muscat, uçak kazasında ölenlerin Libya'daki insan kaçakçılığını önleme görevi kapsamında bu ülkeye giden Fransız yetkililer olduğunu belirtti. Muscat, ölenlerin Fransız pilot ve gümrük gözetleme görevlileri olduğunu kaydetti.

UÇAĞIN DÜŞME ANI KAMERADA

Malta'da uçak düştü: 5 kişi hayatını kaybetti

PATLAMA OLMADI, SABOTAJ İZİNE RASTLANMADI

Muscat, aynı zamanda görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak düşüşünden önce uçakta herhangi bir patlama olmadığını da aktardı.

Malta Today gazetesine kazayla ilgili açıklamada bulunan Malta Dışişleri Bakanı George Vella ise kazaya dair herhangi bir sabotaj izine rastlanmadığını söyledi.

HAVAALANI AÇILDI

Kazanın ardından ikinci bir emre kadar uçuşlara kapatılan Luqa Uluslararası Havaalanı, yerel saatle 11.30'dan itibaren yeniden seferlere açıldı. Bu hava meydanına olan seferlerde iptaller ve gecikmeler yaşandığı ifade edildi.

O İDDİALAR YALANLANDI

Kaza sonrası uçağın içindekilerinin Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı (FRONTEX) ya da AB yetkilisi olduğuna dair çıkan haberler ise ilgili kaynaklar tarafından yalanlandı. FRONTEX uçağın kendilerine ait olmadığını açıklarken, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de uçağın ve uçak içindekilerin herhangi bir AB misyonuyla ilgisi olmadığını duyurdu.

BİZE ULAŞIN